Imprezy, jakich jeszcze nie było. Podlaski Związek Piłki Nożnej podsumował miniony rok

2020.01.09 13:34
Podlaski ZPN w 2019 r. świętował 90-lecie istnienia. M.in. właśnie z tego też powodu na terenie naszego województwa odbyło się kilka wydarzeń, które wcześniej nie miały okazji gościć w północno-wschodniej Polsce.
Imprezy, jakich jeszcze nie było. Podlaski Związek Piłki Nożnej podsumował miniony rok
Fot: Podlaski ZPN

Najlepszy rok od wielu lat?

Mecze narodowej reprezentacji kobiet w futsalu, prestiżowy turniej UEFA Development U-16, w którym rywalizowały drużyny Kolumbii, Grecji, Turcji i Polski, Turniej Finałowy o Puchar im. Kazimierza Górskiego w kategorii wiekowej U-13 czy piłkarskie spotkanie eliminacyjne do Euro U-21 między Polską a Estonią - m.in. takie właśnie imprezy w 2019 r. zorganizował Podlaski Związek Piłki Nożnej. Największym zainteresowaniem cieszyło się oczywiście starcie młodzieżówki, ale nie można też zapominać wyjątkowej oprawy podlaskiego finału Pucharu Polski. 29 maja 2019 r. - na płycie głównej stadionu miejskiego w Białymstoku, gdzie zazwyczaj zmagają się drużyny Ekstraklasy - spotkały się zespoły Olimpii Zambrów i Warmii Grajewo. Mecz, który zakończył się zwycięstwem pierwszej z wymienionych ekip (wynik 4:1), obejrzała rekordowa liczba 1,5 tys. kibiców. Ponadto - z inicjatywy Podlaskiego ZPN-u - w ostatnim czasie przeprowadzono również kilka ważnych szkoleń.

- Dzięki ustabilizowaniu sytuacji w związku mogliśmy kontynuować organizację konferencji szkoleniowych dla podlaskich trenerów i instruktorów. Na to spotkanie zapraszaliśmy trenerów-edukatorów z kraju, a także trenerów reprezentacji Polski. Dodatkowo kluby Klasy Okręgowej, A-klasy, futsalu i piłki kobiecej otrzymały dofinansowanie w wysokości tysiąca złotych, które mogły przeznaczyć na opłatę dowolnego kursu szkoleniowego organizowanego przez Podlaski ZPN dla jednego z trenerów pracujących w danym klubie. Przeprowadziliśmy też bezpłatny kurs spikera stadionowego, co powinno przełożyć się na podniesienie pracy organizacyjnej naszych klubów uczestniczących w rozgrywkach Podlaskiego ZPN-u - tłumaczy Sławomir Kopczewski, Prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Warto też wspomnieć, że związek przeznaczył 100 tys. zł na zakup piłek dla wszystkich podlaskich klubów pracujących z seniorami. Każda z drużyn otrzyma ich w sumie 20, co daje łączną liczbę na poziomie 1440 sztuk. Dodatkowo w ciągu roku 30 tys. zł zostało wydane na wsparcie organizacji turniejów młodzieżowych. Podlaski ZPN wziął na siebie finansowy ciężar przeprowadzenia turniejów eliminacyjnych o Puchar Prezesa PZPN U-11 i U-12. Finały wojewódzkie odbędą się w Suwałkach i w Białymstoku, a najlepsze drużyny pojadą reprezentować Podlasie na krajowy finał do Warszawy.

Kolejne spotkanie młodzieżówki i wybory

Jeżeli chodzi o najbliższe miesiące, to do najważniejszych wydarzeń, które będą miały miejsce w stolicy Podlasia, należy zaliczyć przede wszystkim mecz eliminacyjny do Euro U-21 pomiędzy Polską i Łotwą. Zaplanowany jest on na 27 marca.

- Rok 2020 jest szczególny również z powodu jubileuszu 100-lecia, jakie świętować będzie Jagiellonia Białystok. Myślę, że nie zabraknie także innych sportowych emocji. Procentuje nasza wcześniejsza praca. Pokazaliśmy Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, że Podlasie potrafi robić turnieje dla dzieci oraz młodzieży i jesteśmy pewni, że otrzymamy organizację kolejnych sportowych imprez - dodaje Kopczewski.

2020 r. to ponadto czas wyborów. I to nie tylko w Polskim Związku Piłki Nożnej, ale także związkach wojewódzkich.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1000 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39