POLECAMY
Nagrodę Nobla 2010 w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymał Robert G. Edwards, twórca techniki zapłodnienia in vitro - podaje Newsweek. Metoda pomogła w leczeniu bezpłodności u 10 procent par na całym świecie.
Badania nad zapłodnieniem in vitro ludzkich komórek jajowych zaczęły się już w latach pięćdziesiątych XX wieku. Przełomem było opracowanie przez Edwards'a i ginekologa Patricka techniki pobierania częściowo dojrzałych komórek jajowych z jajników metodą laparoskopową. W 1978 roku urodziło się pierwsze dziecko z wszczepionej kobiecie zapłodnionej komórce jajowej. In vitro od początku wzbudzała kontrowersje. Jest szczególnie krytykowana przez Kościół katolicki. Dzięki tej metodzie do tej pory urodziło się około 4 milionów dzieci.
MAG
24@bialystokonline.pl
Aktualności 2026.06.23 16:10
Kultura i Rozrywka 2026.06.23 16:00
Kultura i Rozrywka 2026.06.23 14:00
Aktualności 2026.06.23 13:50
Aktualności 2026.06.23 13:27
Biznes 2026.06.23 13:00
Nauka 2026.06.23 12:36
Masz ciekawy temat?
Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?
Napisz do nas
Więcej informacji