Awaryjność aut używanych. Które psują się najrzadziej, a której najczęściej?

2025.07.16 08:23
Zakup auta z drugiej ręki to często loteria. Aby ułatwić przyszłym kierowcom dokonanie przemyślanego wyboru, firma GetHelp - specjalizująca się w gwarancjach na samochody używane - przygotowała raport awaryjności. Opracowanie powstało na podstawie aż 50 tysięcy przypadków zgłoszonych w całej Polsce. Zebrane dane uwzględniają pojazdy nie starsze niż 20 lat i z przebiegiem do 350 tys. km, które objęte były aktywną gwarancją.
Awaryjność aut używanych. Które psują się najrzadziej, a której najczęściej?
Fot: Dacia Białystok - Motozbyt

Samochody z największym ryzykiem awarii - te marki zawodzą najczęściej

Zgromadzone dane rzucają nowe światło na niezawodność popularnych marek. Według raportu aż 36% usterek występuje w pierwszym roku po zakupie używanego pojazdu. Oto marki, które najczęściej trafiają do warsztatów:

1. Chevrolet - aż 71% aut tej marki ulegało awarii,
2. Daihatsu - 50%,
3. Peugeot - 47%,
4. Mini - 47%,
5. Seat - 43%,
6. Audi - 42%,
7. Opel - 42%,
8. Mercedes-Benz - 41%,
9. Volkswagen - 40%,
10. Suzuki - 40%,
11. Volvo - 40%,
12. BMW - 38%,
13. Ford - 37%.

Które samochody są najmniej awaryjne? Zestawienie zaskakuje

Na drugim biegunie raportu znajdują się marki cieszące się opinią wyjątkowo niezawodnych. Prym wiedzie tu Mitsubishi, w przypadku którego tylko 11% pojazdów uległo awarii. Drugie miejsce zajmuje natomiast Dacia (15%), która - jak się okazuje - charakteryzuje się nie tylko przystępnymi cenami, ale i ponadprzeciętną jakością.

- Niska awaryjność wynika z regularnego serwisowania pojazdów w ASO zgodnie z wytycznymi producenta marki Dacia. Obsługa pojazdów przez wykwalifikowanych mechaników powoduje, że pojazdy służą użytkownikom bez większych usterek. Na dzień dzisiejszy producent oferuje klientom gwarancję ZEN do 7 lat i 150 tys km pod warunkiem wykonywania okresowych przeglądów przeprowadzanych przez ASO. Dacia to marka samochodów, która zyskała popularność dzięki swojej przystępnej cenie i prostocie. Technologia i nowoczesne rozwiązania, przy zachowaniu wysokiego komfortu, zostały opracowane we współpracy z marką Renault. Na dzień dzisiejszy te pojazdy nie odbiegają w niczym od marek premium. Samochody Dacia były postrzegane jako budżetowa opcja oferująca rozsądną jakość za relatywnie niską cenę. Niskie koszty utrzymania i niezawodność, sprawdzona konstrukcja oraz technologia w zakresie komfortu i wyposażenia - to wszystko przekłada się na praktyczność tych pojazdów - mówi Paweł Bomba, kierownik serwisu w białostockim PHUP MOTOZBYT Sp. z o.o.

Kolejne miejsca zajęły Honda (23%), Toyota (23%), Hyundai (24%), Mazda (24%), Skoda (25%), Kia (27%), Nissan (28%), Renault (31%), Alfa Romeo (31%) oraz Fiat (33%).

Rozważny zakup pozwoli uniknąć wielu problemów

Jak wynika z raportu firmy GetHelp, silniki benzynowe - zwłaszcza te z LPG - psują się dwa razy częściej niż silniki diesla, najdroższe są naprawy silnika i automatycznej skrzyni biegów, co trzecie auto psuje się w ciągu pierwszego roku od zakupu, średni koszt naprawy wynosi 1 987 zł, ryzyko awarii znacznie wzrasta po przekroczeniu 100 tys. kilometrów przebiegu i staje się coraz większe wraz z wyższym przebiegiem, a skrzynie automatyczne i manualne psują się prawie tak samo często, ale naprawa automatu jest dwa razy droższa. Ogólna statystyka pokazuje też, że najmniej awaryjne są auta japońskie, a zaskakująco często awariom ulegają auta francuskie i niemieckie, a częste awarie podzespołów silników diesla, np. układu wtryskowego czy doładowania, wynikają z zaniedbań w regularnym serwisie olejowym.

Choć żadna marka nie gwarantuje pełnej bezawaryjności, dane GetHelp pokazują wyraźnie, że niektóre wybory są po prostu bezpieczniejsze. Osoby rozważające zakup używanego samochodu powinny brać pod uwagę nie tylko cenę czy wygląd, ale także statystyki awaryjności. Mogą one bowiem znacząco wpłynąć na komfort i koszty eksploatacji auta w przyszłości.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39