Ruszyła wypłata renty wdowiej. Kto ją otrzyma?

2025.07.02 08:49
Od 1 lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę pierwszych świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną. W tym samym miesiącu ZUS zacznie również przekazywać decyzje w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej.
Ruszyła wypłata renty wdowiej. Kto ją otrzyma?
Fot: Materiały prasowe

- Renta wdowia to połączone świadczenia, np. 100 proc. własnej emerytury lub renty oraz 15 proc. świadczenia przysługującego po zmarłym małżonku, lub odwrotnie. Część osób uprawnionych będzie otrzymywać wypłaty z dwóch różnych instytucji: z ZUS oraz z innego organu emerytalno-rentowego. W praktyce oznacza to, że w jednym miesiącu mogą pojawić się dwa przelewy lub przekazy, realizowane w różnych terminach. W takich sytuacjach wydana zostanie jedna decyzja – przez tę instytucję, która będzie wypłacać 15 proc. świadczenia. Druga instytucja natomiast przekaże informację o dalszej wypłacie dotychczasowego świadczenia w pełnej wysokości, czyli 100 proc.- informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego

Zainteresowanie jest ogromne

ZUS jest jedną z instytucji, które realizują ustawę o rencie wdowiej – obsłuży ok. 90 proc. wszystkich wniosków. Od 1 stycznia do 27 czerwca 2025 r. do Zakładu wpłynęło blisko 972 tys. wniosków, w tym 29,2 tys. w regionie – najwięcej ze wszystkich instytucji. Inne organy emerytalno-rentowe to:

• Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),
• Biuro Emerytalne Służby Więziennej (BESW),
• Wojskowe Biuro Emerytalne (WBE),
• Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ZER MSWiA).

Jeśli wniosek o rentę wdowią wpłynie do ZUS-u do 31 lipca 2025 r. i zostanie rozpatrzony pozytywnie, świadczenie będzie wypłacone także za lipiec. Natomiast w przypadku wniosków, które wpłyną w kolejnych miesiącach, które zostanie pozytywnie rozpatrzony, wypłata świadczenia rozpocznie się od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Renta wdowia - jakie warunki trzeba spełnić?

Aby ZUS mógł wypłacić rentę wdowią, osoba wnioskująca powinna spełnić łącznie wszystkie warunki:

• kobieta powinna mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna co najmniej 65 lat,
• do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
• nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę, 60 lat przez mężczyznę,
• nie być obecnie w związku małżeńskim.

ZUS wyda decyzję o odmowie ustalenia zbiegu świadczeń, jeśli wdowa lub wdowiec nie spełnią choćby jednego z wymaganych warunków lub jeśli wysokość co najmniej jednego ze świadczeń uwzględnianych w zbiegu przekroczy, bądź będzie równa limitowi, czyli trzykrotności najniższej emerytury (5 636,73 zł brutto).

Od decyzji ZUS-u w sprawie renty wdowiej będzie przysługiwało odwołanie do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie będzie można złożyć za pośrednictwem ZUS-u w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

MZ
24@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39