Karty graficzne. Jak zmieniały się na przestrzeni lat?

2025.05.08 08:10
Współczesne moduły GPU, czyli karty graficzne, w niczym nie przypominają swoich pierwowzorów. Oto szybka lekcja historii, dzięki której dowiesz się, jak rozwijały się te podzespoły i co można określić jako przełomowy punkt zwrotny!
Karty graficzne. Jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Pierwsze karty graficzne – podstawowe sprzęty, które były pionierami

Pierwsze karty graficzne znacznie różniły się od podzespołów, które znajdują się obecnie w komputerach, laptopach, a nawet w niektórych urządzeniach przenośnych. Pierwsze masowe karty tego typu zaczęły powstawać na początku lat 80. XX wieku, a protoplastą tego segmentu rynku była bardzo dobrze znana fanom technologii firma IBM. Były to jednak bardzo proste ze współczesnej perspektywy sprzęty, umożliwiające wyświetlanie do 25 linii tekstów, a w każdej z nich maksymalnie mogło znaleźć się 80 znaków. Były jednak podstawą wszelkiego programowania czy operowania komputerem.

Z każdym rokiem technologia robiła jeden mały kroczek do przodu, np. oferując trochę większą rozdzielczość, dodając kolejne kilobajty do pamięci RAM, a także coraz lepszą obsługę figur geometrycznych. O prawdziwej rewolucji w kontekście grafiki i powstaniu modeli, które są prawdziwymi protoplastami współczesnych kart graficznych, można mówić dopiero w kontekście lat 90. XX wieku.


Akceleratory 3D – skok milowy w technologii i grafice

Prawdziwym skokiem w przyszłość była premiera karty Voodoo opracowanej przez firmę 3dfx. Akcelerator graficzny, bo taką oficjalną nazwę posiadał ten sprzęt, pozwalał w domowych warunkach generować trójwymiarowe obiekty i uruchamiać nowoczesne gry. Był to niewyobrażalny przełom, który doprowadził do boomu graficznego na przełomie mileniów oraz w latach 2000.

Na rynku przez jakiś czas rządziło wiele firm na czele ze wspomnianym 3dfx, NVIDIA i ATI (obecnie część AMD). 3dfx w 2002 roku ogłosiło jednak upadłość, a wchłonięcia i ekspansywny rozwój serii GeForce i Radeon sprawił, że na rynku aż po dziś dzień liczą się wyłącznie NVIDIA oraz AMD, chociaż swoich sił próbuje także Intel.

Ważnym momentem dla rozwoju grafiki był także rok 1999. Wprowadzono bowiem wtedy bibliotekę DirectX 7, która poprawiła wydajność oraz umożliwiła wykorzystywanie akceleracji sprzętowej na masową skalę. Kolejne wydania DirectX tylko podnosiły poprzeczkę, oferując klientom coraz większe możliwości w ich własnym zaciszu domowym.


Współczesne karty graficzne – bez nich trudno wyobrazić sobie komputery

Karty graficzne, dostępne do zakupu na przykład za pośrednictwem strony https://www.morele.net/kategoria/karty-graficzne-12/,,,,,,,,0,,,,8143O2228329/1/ , są niezwykle zaawansowanymi podzespołami, które są potrzebne nie tylko do grania, uczenia maszynowego, tworzenia sieci neuronowych, kopania kryptowalut, montażu filmów czy obróbki zdjęć. GPU to integralny element każdego komputera, bez którego niemożliwe jest korzystanie z komputera.

Obecne możliwości tych elementów są niesamowite, a rozwój graficzny wcale się nie zatrzymał. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji możliwe jest zwiększenie płynności obrazu, a coraz lepsze parametry i większa pojemność pamięci mają wpływ na jeszcze bardziej szczegółową i żywą grafikę. W ciągu zaledwie czterech dekad komputery przeszły więc naprawdę ogromną drogę.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


Polecamy
Auto Serwis Dyfer
Auto Serwis DyferAl. Tysiąclecia Państwa Polskiego 17A
15-111 Białystok

Więcej informacji
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39