
Na 4908 uczniów, którzy złożyli komplet dokumentów, zakwalifikowano łącznie 4363 osoby. W tym: do liceów - 2415, techników - 1682, a do szkół branżowych - 266. Miejsca oferowały łącznie 17 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych I stopnia.
- Co roku staramy się przygotować ofertę edukacyjną adekwatną do potrzeb młodzieży i prognoz demograficznych. Tegoroczna rekrutacja pokazuje, że uczniowie wybierają bardzo różnorodne ścieżki - od klas humanistycznych po zawody techniczne i branżowe - mówi Tomasz Klim, zastępca prezydenta Białegostoku.
Najpopularniejsze szkoły
Wśród liceów największym zainteresowaniem cieszyło się VI LO im. Króla Zygmunta Augusta - 2,15 kandydatów na miejsce. Tuż za nim uplasowało się XI LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiego (1,86 kand./miejsce) oraz IV LO im. Cypriana Kamila Norwida (1,53 kand./miejsce).
Wśród techników liderem okazało się Technikum Mechaniczne w Zespole Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa - 1,22 kandyd./miejsce. Popularne były również: Technikum nr 6 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (1,15 kandyd./miejsce) oraz Technikum Budowlano-Geodezyjne (0,9 kandyd./miejsce).
W branżowych szkołach I stopnia największe zainteresowanie odnotowano w Branżowej Szkole nr 5 w ZSZ nr 5 im. gen. Ignacego Prądzyńskiego – 1,49 kandyd./miejsce. Dużym powodzeniem cieszyła się również Branżowa Szkoła nr 7 przy ZSTiO (0,5 kandyd./miejsce).
Hity rekrutacji – najczęściej wybierane kierunki
Wśród klas licealnych najwięcej uczniów wskazywało w pierwszej preferencji biologiczno-chemiczny profil w III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - 3,7 kandyd./miejsce. Niewiele mniej chętnych było na klasę humanistyczną w VI LO (3,6) oraz psychologiczną w V LO (3,3).
W technikach dominowały kierunki: aranżacja wnętrz w Technikum Budowlano-Geodezyjnym (2,5), technik pojazdów samochodowych w Technikum Mechanicznym (2,4) i technik weterynarii w Technikum nr 4 przy Zespole Szkół Rolniczych (2,4).
W szkołach branżowych najwięcej chętnych przyciągnęła klasa mechanika pojazdów samochodowych w Branżowej Szkole nr 2 przy ZSM (1,1 kandyd./miejsce). Popularnością cieszyły się też kierunki wielozawodowe i fryzjerskie w Branżowej Szkole nr 5.
Co dalej?
Zakwalifikowani uczniowie mają czas do 18 lipca do godz. 15:00, by potwierdzić chęć nauki w danej szkole - składając oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia z egzaminu ósmoklasisty. Kandydaci do szkół zawodowych muszą dostarczyć także zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do praktycznej nauki zawodu.
Dla tych, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych szkół, pozostaje rekrutacja uzupełniająca - wnioski będzie można składać od 22 do 23 lipca do godz. 15:00. Zasady
24@bialystokonline.pl