Instalacja o braku dofinansowań na szkoły stanęła także w centrum

2021.07.02 14:47
Na Rynku Kościuszki została zainstalowana konstrukcja z informacją: "Rząd PiS-u nie dał pieniędzy na modernizację szkół w 3 kolejnych naborach programu Funduszu Inwestycji Lokalnych". Zdaniem miasta, białostoczanie mają prawo o tym wiedzieć.
Instalacja o braku dofinansowań na szkoły stanęła także w centrum
Fot: UM Białystok

Miasto nie daje za wygraną. Po zarzutach postawionych przez wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz podlaską kurator oświaty Beatę Pietruszkę, prezydent Tadeusz Truskolaski wysłał obszerne pismo, w którym wytłumaczył, dlaczego w przestrzeni publicznej pojawiły się banery. Więcej o tym: Prezydent odpowiada na zarzuty kuratora oświaty.

Teraz miasto postanowiło poinformować wszystkich białostoczan o braku wsparcia z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Oprócz banerów przy szkołach, które nie otrzymały dofinansowania, specjalna konstrukcja informacyjna stanęła na Rynku Kościuszki, tuż przy siedzibie Kuratorium Oświaty.

– Zgodnie z prawem mamy obowiązek informować naszych mieszkańców o działaniach władz samorządowych. Postępujemy zgodnie z zasadą działania władzy publicznej, jaką jest jawność życia publicznego – tłumaczy prezydent Tadeusz Truskolaski.

Miasto Białystok wnioskowało o blisko 80 mln zł dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze te miały być przeznaczone na budowę sal gimnastycznych w trzech szkołach dla dzieci niepełnosprawnych oraz w Zespole Szkół Gastronomicznych, budowę hali sportowej przy V LO, remont budynku VI LO, budowę stołówki z aulą w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2.

- Żaden z tych projektów, mimo że są to inwestycje bardzo potrzebne i oczekiwane przez uczniów i nauczycieli, nie otrzymał dotacji. Rząd PiS trzykrotnie nie przyznał miastu ani złotówki. Środki z tego programu trafiały do gmin przychylnych partii rządzącej - przekazuje białostocki magistrat.

W związku z tym przy szkołach, które nie dostały wsparcia, pojawiły się banery o treści: "Rząd PiS-u nie dał pieniędzy na modernizację tej szkoły. 0 zł dla białostoczan". Podobny napis widnieje na konstrukcji, która została ustawiona na Rynku Kościuszki.

– Kiedy dostajemy pieniądze z Unii Europejskiej czy z rządowych programów, umieszczamy tablice informujące o tym, skąd pochodzą te środki. Nie widzę powodu, żebyśmy mieli robić inaczej, kiedy pieniędzy nie dostajemy - dodaje Tadeusz Truskolaski.

Takie tablice znajdują się m.in. obok żłobków przy ul. Oriona i ul. Kluka, wybudowanych z pomocą dofinansowania z rządowego programu "Maluch+", a także budowanej obecnie hali sportowej przy XI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grottgera 9.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1602 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39