Intensywna końcówka roku w Teatrze Dramatycznym. Są też inwestycje za ponad pół mln zł

2018.12.27 14:42
Koniec roku to czas nie tylko intensywnej pracy w Teatrze Dramatycznym, ale i realizacja ważnych inwestycji. Wszystko po to, by spektakle oglądało się jeszcze lepiej.
Intensywna końcówka roku w Teatrze Dramatycznym. Są też inwestycje za ponad pół mln zł
Fot: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

Duża inwestycja na koniec roku

Pod koniec roku Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zakupił nowy sprzęt nagłośnieniowy, który sprawi, że odbiór spektakli znacznie się poprawi.

Warto nadmienić, iż projekt "Zakup sprzętu nagłośnieniowego" zrealizowano dzięki dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowania udzielił też Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który przekazał środki finansowe na wkład własny. Rzecz jasna nie obyło się bez naruszenia własnego budżetu Teatru, ale z pewnością było warto.

Dzięki temu udało się zakupić nowy sprzęt, w który została wyposażona Scena Duża oraz Scena Kameralna. Nowoczesny system nagłośnieniowy sprawi, że znacząco poprawi się akustyczny odbiór przedstawień. Wszystko kosztowało ponad pół mln zł.

- Cieszę się, że dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego udało nam się dokonać zakupu nowego nagłośnienia. Przed nami generalny remont, ale dzięki nowemu sprzętowi już dzisiaj możemy zapewnić naszym widzom jak najlepszą akustykę – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Intensywny czas w białostockim teatrze

W ostatnich miesiącach białostocki teatr zrealizował łącznie pięć projektów z programów ministerialnych. We wrześniu na deskach teatru aktorzy zaprezentowali spektakle "Balladyna" oraz "Romeo i Julia" w Charkowie w ramach zadania "Kierunek Charków". Na początku grudnia zakończyła się rozpoczęta we wrześniu edycja przeglądu teatralnego "Kierunek Wschód". Ponadto instytucja zrealizowała cykl warsztatów pod hasłem "Lektury szkolne – Lubię to!". W 8 spotkaniach, które zorganizowano, uczestniczyło ponad 100 osób.

Ostatnim z realizowanych projektów jest "Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku", które tworzone jest z okazji. 80. rocznicy wybudowania budynku teatru. Dokładnie 27 grudnia 1938 r. odegrano w nim pierwszą komedię pt. "Cudzik i S-ka", którą zagrał Teatr Objazdowy. Z tej okazji Teatr Dramatyczny zdigitalizował część zasobów posiadanego archiwum artystycznego. Znajdziemy tam m.in. projekty kostiumów, afisze teatralne, wybrane programy oraz zdjęcia.

W niedzielę (30.12) zaplanowano finał tego przedsięwzięcia. W samo południe na Scenie Foyer rozpocznie się spotkanie "Teatr Dramatyczny – wczoraj i dziś" poprowadzone przez Dorotę Sokołowską. Wstęp jest wolny.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

710 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39