Interaktywna bajka dla dzieci. Robot zakocha się w motylku [WIDEO]

2015.02.20 00:00
Widzowie zasiądą na ławkach w środku sali, a wokół nich pojawią się różne przedmioty - radio, odkurzacz, akcesoria kuchenne, a nawet specjalnie skonstruowany robot. Premiera najnowszego spektaklu w Białostockim Teatrze Lalek 21 lutego.
Interaktywna bajka dla dzieci. Robot zakocha się w motylku [WIDEO]
Fot: Anna Dycha
W spektaklu występują: Błażej Piotrowski, Adam Zieleniecki oraz Izabela Maria Wilczewska

- "Robot i motylek" to pierwsza premiera w tym roku i kolejna w sezonie. Jest to polsko-litewski projekt. Reżyseruje Agnė Sunklodaitė, a grają nasi aktorzy - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u.

Pozostała część ekipy również pochodzi z Litwy: odpowiedzialna za scenografię Giedrė Brazytė oraz autor muzyki Antanas Jasenka (wcześniej pracowali przy spektaklu "Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma").

Dzieci listy piszą

"Robot i motylek" to przedstawienie o trwałych i głębokich uczuciach, jakie mogą połączyć każdego z nas, a także o bardzo kruchym i ulotnym pięknie, które warto w porę dostrzec.Spektakl powstał na podstawie historii napisanej przez litewską autorkę Vytautė Žilinskaitė. Opowiada o robocie, który zakochuje się w stworzeniu z zupełnie innego świata - w motylku. Dzięki krótkiej znajomości, mechaniczny bohater odkrywa prawdziwe uczucia, takie jak miłość, empatia, przywiązanie, ale również strach i żal.

- To przedstawienie o wieczności uczuć i kruchości życia człowieka. Chcemy, by dzieci to poczuły - wyjaśnia reżyserka.

Jacek Malinowski dodaje: - Spektakl dotyka problemu wyrażania uczuć. Tutaj nie umie ich wyrazić robot. Jednak w finale spektaklu jeden z aktorów prowokuje dzieci, by wzięły maszynę w obronę. Mogą wysłać do teatru list ze swoją decyzją.

Aktywny udział w spektaklu

Dla reżyserki ta interakcja jest bardzo ważna.
- Chodzi o to, by spektakl nie skończył się po wyjściu z teatru - podkreśla. - Dziecko może porozmawiać o tej historii z rodzicami lub z nauczycielem.

To nie jedyna interakcja w spektaklu. Widzowie usiądą w środku sali na ławkach i będą częścią przedstawienia. Reżyserce (spektakl w BTL-u jest jej pierwszym w Polsce) zależało na zbudowaniu przestrzeni, dzięki której dzieci wezmą aktywny udział w przedstawieniu.

Niewątpliwie zaintryguje je oryginalna scenografia, a w niej: radio, odkurzacz, akcesoria kuchenne czy robot.

W spektaklu występują: Izabela Maria Wilczewska, Błażej Piotrowski i Adam Zieleniecki. Premiera 21 lutego o godz. 15. Kolejne przedstawienia 22 i 24-25 lutego.

Repertuar BTL

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1346 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39