Interaktywne projekcje w Supraślu. Muzeum Ikon ma nowoczesny sprzęt

2015.12.05 00:00
Ta technologia zapewnia niezwykły kontakt ze sztuką sakralną. W Muzeum Ikon w Supraślu zbiory można oglądać... dzięki strumieniom pary. Stanowią one nośnik dla obrazu wyświetlanego z rzutnika.
Interaktywne projekcje w Supraślu. Muzeum Ikon ma nowoczesny sprzęt
Fot: materiały Muzeum Ikon

Placówka zakupiła specjalny sprzęt, na który składają się: ekran parowy z pakietem interaktywnym, projektorem dedykowanym oraz zabudową compact z systemem luster. Ekran parowy jest unikalną technologią umożliwiającą "przejście przez obraz, dotknięcie go, a nawet wchodzenie z nim w interakcje. Strumienie prawie niewidocznej pary tworzą nośnik dla obrazu, a ich laminarna, czyli prosta, struktura umożliwia wyświetlanie obrazu wysokiej jakości".

Jest to opatentowany przez polskich konstruktorów sposób na stworzenie laminarnego przepływu powietrza na dużych odległościach od wylotu pary. Inwestycja wpisuje się w specyfikę muzeum, które jako jedyne w Polsce prezentuje sztukę sakralną prawosławia w sposób nowoczesny, nie tylko poprzez atrakcyjną scenografię wnętrz, ale także poprzez zastosowanie interaktywnych projekcji światła i dźwięku.

Dzięki realizacji projektu udało się stworzyć w pełni profesjonalny, nowatorski multimedialny przekaz wizualny, funkcjonujący w obrębie wystawy stałej, poprzez który prezentowane będą dzieła obrazujące historię sztuki ikony, niedostępne dla wielu odbiorców placówki.

Nowoczesny sprzęt kosztował ponad 90 tys. zł. Ponad 60 tys. zł na tzw. wkład własny muzeum otrzymało od urzędu marszałkowskiego, 30 tys. zł - od ministerstwa kultury.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

948 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39