Internet szerokopasmowy w Podlaskiem. Podpisano umowy z wykonawcami

2013.03.21 00:00
5 firm i konsorcjów może zaczynać prace nad budową infrastruktury sieci szerokopasmowego internetu w województwie podlaskim. W czwartek (21.03) marszałek województwa podpisał umowy z wykonawcami.
Internet szerokopasmowy w Podlaskiem. Podpisano umowy z wykonawcami
Fot: sxc.hu

W Podlaskiem, tak jak w 4 pozostałych województwach Polski Wschodniej, powstanie infrastruktura szerokopasmowego Internetu na obszarach, które dotychczas były uważane przez operatorów za nieopłacalne. Zakres inwestycji obejmie budowę sieci szkieletowych i dystrybucyjnych, ale bez sieci dostępowych. W ramach projektu zostanie położonych w sumie 185,3 km światłowodów, powstanie 8 węzłów szkieletowych i 173 węzłów dystrybucyjnych.

- Wierzę, że dzięki temu projektowi dostępność do technologii informatycznych poprawi się, ale poprawi się także atrakcyjność inwestycyjna naszego regionu - mówił marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Dworzański podpisał umowy z wykonawcami sieci. Na potrzeby projektu województwo podzielono na 8 obszarów, w których o pracę mogły starać się firmy. Ostatecznie wybrano 5 ofert.

W rejonach sokólskim i augustowskim sieć będzie budować firma Aldesa z Hiszpanii. Jej kontrakt opiewa na 53,3 mln zł. W okolicach Hajnówki prace o wartości 21,3 mln zł zostały powierzone firmie Optronik z Lublina, w okolicach Grajewa - firmie Sprint S.A. z Gdańska (19,2 mln zł), a w okolicach Wysokiego Mazowieckiego - Wasko z Gliwic (18,2 mln zł). Aż w 3 rejonach - Suwałki, Łomża i Siemiatycze - sieć będzie budować konsorcjum KT Corporation, którym kieruje firma z Korei Południowej. Wartość umowy sięgnie około 66 mln zł.

- Jest to bardzo trudny projekt, zwłaszcza że nie pozostało dużo czasu - zwracał się do wykonawców Michał Ziętara z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Ziętara.
Dodał jednak, że cieszy się, iż sieć będą budować m.in. firmy spoza kraju, zwłaszcza z Korei.
- Chcielibyśmy być tak zinformatyzowani jak Korea - mówił.

Projekt dotyczący sieci szerokopasmowego internetu w naszym województwie będzie kosztować ponad 250 mln zł. 85% tej kwoty pokryją środki unijne. Oprócz budowy infrastruktury, obejmie on także szkolenia dla osób cyfrowo wykluczonych. Infrastruktura przesyłowa będzie kładziona wzdłuż dróg - w większości powiatowych (47%), rzadziej wojewódzkich, gminnych i krajowych. W 64 km dróg, razem z ich remontem, już są już robione kanały do położenia światłowodów.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1179 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39