Inwestycje w innowacje. 10 mln zł dla podlaskich firm

2020.09.15 18:50
Trzy podlaskie firmy otrzymają łącznie prawie 10 mln zł na zrealizowanie własnych, nowoczesnych projektów. Ostanie pieniądze z funduszy europejskich trafią do firm: Kinga, Budrad i Domel. W ramach inwestycji powstanie m.in. zakład ślusarki aluminiowej czy podstawa pozycjonująca pracę robota.
Inwestycje w innowacje. 10 mln zł dla podlaskich firm
Fot: Malwina Witkowska
Od lewej: Kazimierz Kicun, Kinga Lesisz, Artur Kosicki, Daniel Zimnicki

Ostatnia pula

We wtorek (15.09) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podpisał umowy z trzema przedstawicielami firm, które dostaną dofinansowanie na realizację innowacyjnych projektów.

- Wprowadzanie nowych produktów na rynek to bardzo ważna kwestia. W ramach dzisiejszych umów, dofinansowanie wyniesie ok. 10 mln zł - powiedział Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Łączna kwota z funduszy UE, która trafi do beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 to ponad 9,6 mln zł. Są to ostatnie fundusze europejskie, które były przeznaczone na ten cel.

- Alokacja tego konkursu już się wyczerpała. To są ostanie pieniądze, które dedykujemy dla przedsiębiorców. Chciałbym przypomnieć, że w ramach tego konkursu do przedsiębiorców trafiło ponad 80 mln zł. Od czasu kiedy mam zaszczyt reprezentować ten zarząd, jeśli chodzi o inwestycje w innowacje, przekazaliśmy ponad 175 mln zł z funduszy europejskich - dodał marszałek.

Sklep z bielizną damską

Jednym z beneficjentów funduszy europejskich jest spółka "Kinga". Prezesem zarządu jest Kinga Lesisz, która posiada firmę z bielizną damską w Białymstoku.

- Chcieliśmy w jakiś sposób wyróżnić się. Staramy się, aby nasz produkt był bardziej atrakcyjny, innowacyjny. Będziemy robić wszystko, żeby nasza firma z Podlasia konkurowała z najlepszymi firmami na światowym rynku - powiedziała Kinga Lesisz.

Firma otrzymała 742 tys. zł, a pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na modernizację magazynu i optymalizację jego powierzchni.

- Będą również różnego rodzaju programy, nie chodzi tylko o sprzedaż e-commerce, ale również programy magazynowe. Będziemy korzystać ze światowych liderów, którzy w sposób bardzo szczegółowy opracowują programy, które dają lepszy efekt, szybszy zysk i większe zadowolenie przede wszystkim pracowników, którzy u nas pracują - dodała prezes.

Dofinansowanie pomoże również uruchomić produkcję innowacyjnych strojów kąpielowych i bielizny funkcjonalnej.

Inwestycja od podstaw

Firma "Domel" to producent okien z Łomży. Prezes zarządu spółki Kazimierz Kicun, z otrzymanych funduszy planuje zainwestować w zakład ślusarki aluminiowej.

- Zostanie wybudowany zakład o powierzchni produkcyjnej ok. 2,5 tys. m2. Zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania i maszyny, które zaoszczędzą uciążliwej pracy ludziom, ale jednocześnie do obsługi tych maszyn będziemy potrzebowali wykwalifikowanej załogi - powiedział Kazimierz Kicun.

Zapowiedział również, że w związku z tym będzie musiał zatrudnić wiele wykwalifikowanych osób. Budowa zakładu ma zakończyć się w czerwcu 2021 r. Firma otrzymała ponad 7,1 mln zł.

Podstawa pozycjonująca pracę robota

Firma "Budrad Polska" zajmuje się obróbką skrawaniem na maszynach numerycznie sterowanych.

- Problemem naszej firmy było to, że świadczymy usługi dla klientów praktycznie z całej Europy, natomiast mamy wahania w ciągłości produkcji - mówił Daniel Zimnicki, prezes zarządu spółki Budrad.

Z otrzymanych 1,7 mln zł funduszy europejskich planuje wprowadzić na rynek własny produkt, a mianowicie podstawę pozycjonującą pracę robota.

- Podstawa na pewno ułatwi nam działanie i spowoduje dalszy rozwój firmy. Środki, które dostaniemy spowodują skrócenie czasu realizacji naszego projektu - dodał prezes firmy.

Taka podstawa umożliwia swobodne przemieszczanie się robota pomiędzy stanowiskami pracy lub maszynami, co zapewnia elastyczne wykorzystanie robotów. Firma zamierza także zakupić nowoczesne urządzenia, niezbędne do rozpoczęcia produkcji nowego produktu.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1206 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39