Inwestycje Wodociągów Białostockich. Czy będą podwyżki?

2021.05.06 09:18
Wodociągi Białostockie inwestują. Oczyszczalnia ścieków ma być bardziej hermetyczna, pojawi się też elektrownia fotowoltaiczna. Spółka chce także wyższych stawek za wodę i ścieki.
Inwestycje Wodociągów Białostockich. Czy będą podwyżki?
Fot: Wodociągi Białostockie
Przygotowanie miejsca pod budowę elektrowni fotowoltaicznej

Mniej przykrych zapachów

Wodociągi Białostockie są w trakcie przeprowadzania 2 inwestycji. Pierwsza z nich to hermetyzacja i dezodoryzacja 10 obiektów na terenie białostockiej oczyszczalni ścieków. Chodzi o uszczelnienie urządzeń i zbiorników, które emitują najbardziej uciążliwe zapachy.

- Pomimo działającego już 10 lat biofiltru i stosowania kilkusetmetrowych kurtyn antyodorowych, mieszkańcy terenów sąsiadujących z oczyszczalnią ścieków, szczególnie w domach zbudowanych w ostatnich kilkunastu latach , uskarżają się na uciążliwe zapachy. Faktycznie mogą one być odczuwalne w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza lub podwyższonych temperatur. Zrealizowanie bieżącej inwestycji w znacznej mierze zredukuje problem uciążliwości zapachowej oczyszczalni - mówi Krzysztof Kita z Wodociągów Białostockich.

Hermetyzacja polega na budowie specjalnych kopuł wraz z instalacją do oczyszczania zgromadzonego pod nimi złowonnego powietrza, zaś dezodoryzacja – na montażu specjalistycznych instalacji, które ograniczają powstający fetor. Aktualnie trwają prace przygotowawcze do przeprowadzenia rozruchu technologicznego. Prowadzone są też próby działania pierwszych zhermetyzowanych obiektów.

Koszt przedsięwzięcia to 80,5 mln zł. Inwestycja ma być gotowa do końca roku.

Tańszy prąd

Poza tym Wodociągi Białostockie chcą mieć elektrownię fotowoltaiczną o mocy do 1 MW.

- Produkowany w oparciu o energię słoneczną prąd elektryczny będzie wykorzystywany na potrzeby własne obiektu w Pietraszach. Dodatkowo, w jednej z pompowni Wydziału Produkcji Wody Pietrasze zostanie zamontowana pompa ciepła. Posłuży ona do produkcji energii cieplnej, która zastąpi wcześniejsze, bardziej kosztowne ogrzewanie elektryczne wnętrza budynku - informuje przedstawiciel Wodociągów Białostockich.

Elektrownia i wszystkie prace z nią związane, zgodnie z założeniami, zakończą się wraz z 2021 r.

Czy ceny pójdą w górę?

- Wniosek Wodociągów Białostockich o zmianę taryf na lata 2021-24 jest obecnie w trakcie procedowania. Planowane nowe taryfy uwzględniają niewielki wzrost stawek za wodę oraz odprowadzanie i oczyszczenie ścieków, jednak nadal będą to ceny na najniższym poziomie w kraju - zapewnia Krzysztof Kita.

Przerwa w dostawie wody

W najbliższy piątek, 7 maja, w godz. 9.00-13.00, nie będzie wody w takich miejscowościach jak: Jurowce, Sochonie, Woroszyły, Wólka Przedmieście, Wólka Poduchowna. Dotyczy to także osiedla "Łan" w Sochoniach i ulic w Wasilkowie (Przytorowej, Zakładowej, Przemysłowej, Produkcyjnej i Jurowieckiej - od torów do ul. Kamiennej w Jurowcach).

Wszystko z powodu podłączenia nowo wybudowanej linii do sieci wodociągowej.

Z przerwą w dostawie wody, do której dojdzie 7 maja, także w godz. 9.00-13.00, muszą liczyć się też mieszkańcy ul. Zagumiennej (numery 5, 7, 7A, 9/1) oraz ul. Radzymińskiej (numery 16 i 16/1) w Białymstoku. Powodem utrudnień są prace na sieci wodociągowej.

Zobacz też: Opłaty za wodę i ścieki. Podlaskie samorządy chcą zmienić stawki

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1724 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39