Inwigilacja milionów ludzi. Jak manipulować informacją?

2018.01.25 12:01
"Globalna kontrola i cenzura" - taki tytuł nosi nowa wystawa w Galerii Arsenał. Zostanie ona otwarta w piątek (26.01).
Inwigilacja milionów ludzi. Jak manipulować informacją?
Fot: materiały Galerii Arsenał
Alexander Lehmann, Radom, 2014 (stopklatka z wideo)

Wystawa "Globalna kontrola i cenzura" ma na celu poszerzenie przestrzeni debaty na temat wszechobecnej inwigilacji i metod cenzury, co jest palącą kwestią nie tylko wobec nowych doniesień medialnych, ale też z powodu narastających trudności w śledzeniu podobnych praktyk.

"Wiedza to władza. Tę zaś dzierżą przede wszystkim ci, którzy kontrolują przepływ informacji. Dotyczy to zwłaszcza kultury cyfrowej, gdyż wszelka znajdująca się w globalnej sieci internetowej informacja może zostać zmanipulowana w sposób niekontrolowany" - pisze Bernhard Serexhe z ZKM Karlsruhe.

I dodaje, że przez długi czas możliwość korzystania z narzędzi cyfrowych budziła nadzieje na nowe formy demokratycznego uczestnictwa, ostatnio jednak nadużywa się ich jako doskonałego instrumentu do inwigilacji milionów ludzi. Państwa demokratyczne od dawna już uzurpują sobie prawo do szpiegowania nawet własnych "przyjaciół" na wszelkich możliwych polach: militarnym, gospodarczym czy społecznym oraz na wszystkich poziomach - pod lupą są bowiem zarówno rządy, instytucje, organizacje pozarządowe, jak i pojedynczy obywatele.

"Globalna kontrola i cenzura" powstała dzięki ZKM Karlsruhe (Zentrum für Kunst und Medien - Centrum Sztuki i Mediów w Karlsruhe), współpracującym z licznymi naukowcami, dziennikarzami, aktywistami i artystami z około dwudziestu krajów na całym świecie, jak również przy wsparciu ekspertów i organizacji, takich jak: German PEN Center, Chaos Computer Club czy Reporterzy bez Granic, oraz platform cyfrowych, m.in.: netzpolitik.org, digitalcourage.de, WikiLeaks i innych.

Wernisaż odbędzie się w piątek (26.01) o godz. 18.00. W sobotę (27.01) o godz. 11.00 zaplanowano oprowadzanie autorsko-kuratorskie. Wstęp jest wolny. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Więcej: Globalna kontrola i cenzura

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy
Blaze Video
Blaze Video Al. 1000-lecia Państwa Polskiego 2/410
15-084 Białystok
www.blazevideo.pl

Więcej informacji
778 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39