Jagiellonia pokonała mistrza Litwy

2012.07.07 00:00
W rozegranym w sobotę meczu kontrolnym Jagiellonia pokonała 2:0 (0:0) w Mariampolu Ekranas Poniewież. Bramki dla żółto-czerwonych zdobyli Maciej Makuszewski i Dawid Plizga. Obe drużyny kończyły mecz w osłabieniu. W 87. minucie Makuszewski i Edgaras Baranauskas starli się ze sobą za co obejrzeli czerwone kartki.
Fot: M. Kardasz

W 12. minucie Maciej Makuszewski dośrodkował z rzutu wolnego. Dawid Plizga przepuścił piłkę, a zaskoczony Paweł Tarnowski minął się z nią. W 21. minucie Rafał Grzyb zdecydował się na strzał. Jednak jego próba została zablokowana. Chwilę później powinno być 1:0. Plizga w sytuacji sam na sam minął golkipera Ekranasa i trafił w boczną siatkę. W 29. minucie Plizga zdecydował się na samotny rajd. W polu karnym ograł obrońcę i zagrał wzdłuż bramki. Obrońcy Ekranasa wybili futbolówkę. W końcówce pierwszej połowy Makuszewski dośrodkował w pole karne do Bekamengi. Kameruńczyk nie sięgnął piłki, ko której dopadł Tarnowski. Jednak jego strzał został zablokowany.

Druga połowa dobrze rozpoczęła się dla Jagiellonii. Już w 48. minucie Bekamenga był w dogodnej sytuacji do zdobycia bramki ale nie opanował futbolówki. W 53. minucie po podaniu Grzyba oko w oko z golkiperem Ekranasa stanął Makuszewski, który nie zdołał pokonać rywala i trafił w boczną siatkę. Chwilę później Makuszewski otrzymał drugą szansę, której nie zmarnował i otworzył wynik spotkania. W 61. minucie doszło do małego zamieszania na boisku. Giedrius Tomkevičius uderzył w twarz Alexisa Norambuenę za co Litwin obejrzał żółty kartonik. Ku zdziwieniu piłkarzy Jagi sędzia ukarał również Chilijczyka. Kolejną dobra okazję białostoczanie stworzyli w 86. minucie. Plizga dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne, a tam Michał Pazdan umieścił piłkę w bramce drużyny z Litwy. Arbiter jednak bramki nie uznał ponieważ dopatrzył się pozycji spalonej. W 87. minucie znów doszło do zamieszania na boisku. Jeden z Litwinów kopnął Łukasza Tymińskiego, który nie pozostał mu dłużny. W zamieszaniu Makuszewski starł się z Baranauskasem za co obaj obejrzeli czerwona kartki. W ostatnich minutach Jagiellonia podwyższyła prowadzenie. Tarnowski doskonałym podaniem obsłużył Plizgę, który w sytuacji sam na sam z bramkarzem ustalił wynik meczu.

Ekranas Poniewież - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:0). Bramki: Maciej Makuszewski 55, Dawid Plizga 90

Ekranas Poniewież: Emilijus Zubas - Giedrius Tomkevičius, Vytautas Lukša, Ignas Dedura, Mantas Samusiovas (60. Edvinas Girdvainis), Aurimas Kučys, Arnas Ribokas (46. Dovydas Norvilas), Marko Anđelković (73. Edgaras Baranauskas), Vitalijus Kavaliauskas, Aurimas Vertelis (75. Rytis Pilotas), Žilvinas Kymantas (62 Egidijus Varnas).

Jagiellonia Białystok: Jakub Słowik - Alexis Norambuena, Thiago Cionek, Michał Pazdan, Luka Pejović - Paweł Tarnowski, Rafał Grzyb, Łukasz Tymiński, Dawid Plizga, Maciej Makuszewski - Christian Bekamenga.

Żółte kartki: Kučys, Norvilas Tomkevičius (Ekranas), Tarnowski, Norambuena (Jagiellonia).

Czerwone kartki: Edgaras Baranauskas (Ekranas, 87. minuta, za uderzenie rywala) - Maciej Makuszewski (Jagiellonia, 87. minuta, za uderzenie rywala).