Jak wyglądał Białystok w czasach II wojny światowej? Odpowiedź w kilku punktach miasta

2023.08.24 15:30
Można oglądać wystawę plenerową Muzeum Pamięci Sybiru "Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok '39". Ekspozycja znajduje się w kilku miejscach w naszym mieście.
Jak wyglądał Białystok w czasach II wojny światowej? Odpowiedź w kilku punktach miasta
Fot: Materiały prasowe

Wystawa stanowi prawdziwą podróż w czasie, która przenosi oglądających do września 1939 roku, kiedy Białystok stanął w obliczu jednego z najtrudniejszych okresów w swojej historii, czyli II wojny światowej. Ekspozycja "Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok '39" ma szczególny wymiar edukacyjny, ponieważ jest okazją do przybliżenia wydarzeń, które miały ogromne znaczenie zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla historii światowej. Pomaga zrozumieć, jak wyglądał Białystok 84 lata temu pod panowaniem okupantów.

W przeciwieństwie do tradycyjnych wystaw, ekspozycja składa się z pięciu elementów, rozmieszczonych strategicznie w różnych częściach naszego miasta. Można je odnaleźć na placu przed Teatrem Dramatycznym, dziedzińcu Pałacu Branickich, Rynku Kościuszki czy też na ul. Lipowej. Wszystkie te lokacje miały szczególne znaczenie w historii Białegostoku w tamtym okresie.

Każdy z elementów wystawy przedstawia wizualne reprezentacje tamtej epoki. Grafiki stworzyła Dorota Klimowicz-Bałtromiuk, a teksty, które pomagają zrozumieć kontekst i znaczenie każdego miejsca napisał Piotr Bosko.

Wystawę plenerową "Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok '39" można oglądać do 23 września.

Więcej informacji: Wystawa plenerowa "Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok '39"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1516 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39