Dom

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop?

2023.08.01 08:01
Sezon urlopowy wciąż trwa i wielu z nas czekają dłuższe i krótsze wyjazdy. Warto więc odpowiednio zadbać o zabezpieczenie swojego domu – szczególnie przed włamywaczami, dla których lato to okres żniw.
Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop?
Fot: pixabay.com

Wybierasz się na urlop? Pomyśl nie tylko o tym, co zapakować do walizki, lecz i o tym, co pozostawiasz na miejscu. Ważne jest także to, aby odpowiednio zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie – włamywacze uwielbiają okres wakacyjny!

Dobry sąsiad to skarb

Nie od dzisiaj wiadomo, że dobre relacje sąsiedzkie to podstawa. Zaufana osoba mieszkająca na co dzień tuż obok na pewno zauważy, jeżeli przy twojej posesji będzie działo się coś niepokojącego.

Warto więc poprosić kogoś – czy to sąsiada, czy osobę z rodziny bądź grona bliskich znajomych – nawet o to, aby zajrzał do nas podlać kwiatki i przy okazji sprawdził, czy wszystko jest w porządku. Dla obserwujących mieszkanie potencjalnych włamywaczy będzie to także sygnał, że w każdej chwili ktoś może się zjawić.

Uwaga na… social media!

Tak, tak – mnóstwo osób o tym nie myśli, a jednak social media mogą wpędzić nas w niezłe kłopoty. Chodzi oczywiście o relacjonowanie wyjazdów w sieci. Bardzo trudno jest powstrzymać się przed wrzuceniem fotki z zagranicznego wyjazdu, ale mimo wszystko lepiej to dwa razy przemyśleć. Taki ruch to jasny sygnał, że nie ma nas aktualnie w domu, a potencjalni przestępcy tylko na to czekają.

Rozsądniej jest więc na wakacjach cieszyć się po prostu odpoczynkiem, a zdjęcia, jeżeli tego chcemy, wrzucić do mediów społecznościowych już po powrocie.

Okna i drzwi – sprawdź to

Choć z pozoru jest to oczywiste, niektórzy o tym zapominają i przypłacają to sporymi stratami. Dokładne sprawdzenie, czy wszystkie okna są domknięte, to podstawa. Koniecznie sprawdź to kilkukrotnie, aby mieć pewność. Nieuwaga w tym temacie ułatwia sprawę złodziejowi.

Podobnie z drzwiami wejściowymi, a także garażowymi – nie można o nich zapomnieć.

Monitoring domowy – dziś to proste

Gdy wyjeżdżasz na dłuższy czas, pomyśl także o monitoringu. Dziś bez problemu można kupić chociażby kamerkę, która będzie łączyć się z twoim smartfonem. Nie wiąże się to z dużymi kosztami, a dzięki temu nawet na urlopie możesz mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w domu.

Niezależnie od naszych starań, wszystko może się zdarzyć. Dlatego oprócz zachowania wszelkich środków ostrożności, podstawą jest zadbanie o ubezpieczenie domu.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1151 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39