Jak zmieniał się Białystok? Wystawa na Rynku Kościuszki

2023.06.30 15:54
Na Rynku Kościuszki otwarto wystawę plenerową "Historia planowania przestrzennego Białegostoku od XVIII do XXI wieku". Przedstawia, jak zmieniał się wygląd naszego miasta na przestrzeni lat.
Jak zmieniał się Białystok? Wystawa na Rynku Kościuszki
Fot: Daria Lickiewicz

Idea wystawy

Wystawa "Historia planowania przestrzennego Białegostoku od XVIII do XXI wieku" przedstawia, jak zmieniały się plany przestrzenne naszego miasta na przestrzeni kilku wieków. Warto zaznaczyć, że wystawa jest związana z tegoroczną rocznicą 100-lecia powstania Towarzystwa Urbanistów Polskich. Decyzję o wybraniu takiej formy uczczenia 100-lecia wyjaśnił na otwarciu Bartosz Czarnecki, prezes białostockiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich.

- Przygotowując się do obchodów 100-lecia powstania Towarzystwa Urbanistów Polskich, zastanawialiśmy się w jaki sposób te obchody uczcić, aby były one widoczne dla mieszkańców. Stąd idea pokazania w formie wystawy dokumentów, które służyły za podstawę kolejnych etapów rozwoju Białegostoku - powiedział Bartosz Czarnecki.

Praca urbanistów

Na temat wystawy i działalności urbanistów wypowiedział się Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

- Działalność urbanistów jest na co dzień niewidoczna, ale jest niezwykle ważna. Mamy tutaj przedstawione zabytkowe studium zagospodarowania przestrzennego i planowania miasta od czasów Jana Klemensa Branickiego. Nie wszystkie założenia zostały zrealizowane, ale bez tej myśli urbanistycznej i bez tych planów, miasta byłyby po prostu chaotyczne - powiedział prezydent.

Sami urbaniści twierdzą, ze ich praca nie jest i nigdy nie była łatwa.

- W codziennej pracy największym wyzwaniem jest pogodzenie bardzo wielu interesów. Z tym samym problemem urbaniści spotykali się właściwie od zawsze, ponieważ od zawsze były różne wizje tego, jak miasto powinno wyglądać - mówiła Agnieszka Rzosińska, dyrektorka departamentu urbanistyki w białostockim magistracie. - Miasto musi być piękne, ale przede wszystkim musi być dobre do życia. W innej sytuacji ta praca przestaje mieć sens - dodała.

Podkreśliła także, że gdy wizja urbanistów przechodzi do realizacji, można napotkać komplikacje. W ten sposób powstaje ciągłość planistyczna, którą przedstawia wystawa.

Znaczenie wystawy

Adam Musiuk, zastępca prezydenta Białegostoku, podkreślił duże znaczenie tej wystawy dla mieszkańców miasta.

- Są tutaj plany z lat 70. ubiegłego stulecia, na których jest szereg różnych dróg, które powstają dopiero dzisiaj. To pokazuje, że planowanie miasta jest procesem długotrwałym, ale także przynoszącym skutki. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak Białystok wyglądał, ale także, jak był planowany i jak dopiero później to wszystko wchodzi w życie - powiedział Adam Musiuk.

Wystawę można oglądać do 20 lipca na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Więcej informacji: Wystawa "Historia planowania przestrzennego Białegostoku od XVIII do XXI wieku"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1313 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39