Jaka jest historia papieru? Ta wystawa przyjedzie z Dusznik Zdroju

2018.02.15 08:13
Wystawa "Dzieje papieru i papiernictwa" popularyzuje wiedzę o historii papieru i technice jego produkcji. Została przygotowana przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Wernisaż w piątek (16.02) w Muzeum Historycznym.
Jaka jest historia papieru? Ta wystawa przyjedzie z Dusznik Zdroju
Fot: Muzeum Papiernictwa Duszniki Zdrój
Warsztaty w Muzeum Papiernictwa

Prezentowane na ponad 40 planszach teksty i bogaty materiał ilustracyjny oraz liczne eksponaty składają się na opowieść o dziejach papiernictwa od czasów najdawniejszych po współczesność.

Wystawę otwierają materiały poprzedzające wynalazek papieru. Warto zwrócić uwagę na papirus, dziś rzadko wykorzystywaną do produkcji papieru roślinę, z której niegdyś Egipcjanie sporządzali materiał pisarski o tej samej nazwie. Bardzo interesującym eksponatem jest rękopis tamilski spisany w Indiach na liściach bambusowych oraz tapa, materiale zbliżonym do papieru, który do dziś wytwarzany jest na Wyspach Tonga z krzewów morwowatych.

Kolejny blok tematyczny ilustruje początki papiernictwa w Chinach (105 rok n.e.) i jego rozwój w krajach Azji. Nie brakuje też części poświęconej Europie, a także rękodzielniczemu wyrobowi papieru w Polsce.

Wystawa zostanie otwarta o godz. 17.00. Można ją oglądać do 30 czerwca.

Szczegóły: Dzieje papieru i papiernictwa

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1511 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39