Jaki związek ma papież Jan Paweł II z wojną? Historyk odpowiada

2023.08.11 12:20
Rozpoczynają się tegoroczne Obchody Święta Wojska Polskiego w Muzeum Podlaskim. Z tej okazji w najbliższy weekend można wybrać się na dwa wydarzenia. Są skierowane zarówno do miłośników historii i muzyki.
Jaki związek ma papież Jan Paweł II z wojną? Historyk odpowiada
Fot: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Wykład poprowadzi Waldemar Smaszcz

W sobotę (12.08) miłośnicy historii oraz postaci św. Jana Pawła II będą mogli uczestniczyć w wykładzie zatytułowanym "Cud nad Wisłą – najbardziej osobista historia św. Jana Pawła II". Prowadzącym będzie Waldemar Smaszcz, ceniony historyk literatury, krytyk, eseista i tłumacz, który wniesie nowe światło na wpływ wojny polsko-bolszewickiej na życie papieża.

Warto tutaj wspomnieć, że wojna polsko-bolszewicka, która trwała w latach 1919–1921, była nie tylko znaczącym momentem w historii II Rzeczypospolitej. Zbieżność dat urodzin Jana Pawła II i Cudu nad Wisłą, które miały miejsce w trakcie tej wojny, jest niezwykle sugestywna i zasługuje na dogłębną analizę. Przyniesie ją właśnie wykład Waldemara Smaszcza.

W niedzielę (13.08) natomiast odbędzie się wydarzenie skierowane do miłośników muzyki klasycznej. Na ten dzień zaplanowany jest recital fortepianowy włoskiego pianisty Alberto Lodolettiego, którego talenty muzyczne zaczęły rozwijać się już we wczesnym dzieciństwie. W ramach wydarzenia zaprezentuje utwory Roberta Schumanna, Sergiusza Rachmaninowa oraz Fryderyka Chopina.

Więcej informacji: Cud nad Wisłą - najbardziej osobista historia św. Jana Pawła II, Recital fortepianowy Alberto Lodolettiego

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

822 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39