Jarosław Gowin odwiedził Białystok i przekazał duże pieniądze

2018.03.14 13:23
W środę (14.03) białostocki uniwersytet odwiedził minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Przybył na uczelnię w ważnym celu.
Jarosław Gowin odwiedził Białystok i przekazał duże pieniądze
Fot: Justyna Fiedoruk

Wileński wydział UwB potrzebuje wsparcia

Od 2007 roku przy Uniwersytecie w Białymstoku działa mieszczący się w Wilnie Wydział Ekonomiczno-Informatyczny. Od tego czasu polska młodzież na Litwie ma szansę kształcić się na poziomie akademickim w języku polskim.

Białostockiej uczelni zależy nie tylko na tym, by utrwalać polskość naszych rodaków za granicą. Chce też przyczynić się do "podniesienia wskaźnika wyższego wykształcenia polskiej mniejszości na Litwie". Niepokojące są bowiem statystyki, które mówią, iż Polacy są w tym kraju najsłabiej wykształconą grupą narodowościową.

Do tej pory wileński wydział ukończyło ponad 600 absolwentów, obecnie uczy się tam 293 studentów. Problemem jest jednak brak własnego budynku wileńskiego wydziału. Wynajmowane pomieszczenia nie są zbyt komfortowe zarówno dla uczniów, jak i wykładowców. UwB niestety nie posiada funduszy, by stworzyć tam przyjazne warunki do nauki.

Rząd przyznał duże dofinansowanie

Z pomocą przychodzi więc rząd. Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin odwiedził w środę białostocką uczelnię, by wraz z jej władzami podpisać porozumienie dotyczące dofinansowania wileńskiego wydziału.

- Litwa ze względów historycznych, ale też ze względu na dalekosiężną wspólnotę strategicznych interesów, przede wszystkim wspólnych interesów, jest dla Polski bardzo ważnym partnerem. Cieszymy się, że te relacje polsko-litewskie są ostatnio dużo cieplejsze niż w ciągu ostatnich lat. Jest bardzo ważne, by ci Polacy, którzy zamieszkują tamtejsze tereny mieli poczucie, że pamiętamy o nich, że chcemy inwestować w trwanie i rozwój polskości w Wilnie i na terytorium całej Litwy - powiedział Jarosław Gowin. - Trzymam kciuki, żeby ta filia rozwijała się jak najlepiej, być może by rozwijały się nowe kierunki - dodaje.

Rząd wsparł UwB kwotą 18 952 000 zł. Na co konkretnie zostaną przeznaczone te pieniądze?

- Staraliśmy się o te środki od blisko 10 lat. Cieszymy się, że możemy w końcu wykorzystać i realizować inwestycję, którą planowaliśmy od dawna. W tej chwili jesteśmy w posiadaniu budynku ponad 300 m w Wilnie. Nadaje się on tylko do remontu. W tym roku zaczynamy planować remont i rozbudowę tego obiektu, tak by uzyskać przestrzeń naukowo-dydaktyczną o powierzchni ponad 2 tys. m2 - mówi kanclerz UwB Tomasz Zalewski.

Władze uczelni liczą, że w 2021 roku studenci będą już mogli kształcić się w nowym budynku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1583 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39