Jedna z najsłynniejszych operetek świata. "Baron cygański" w Operze

2014.12.23 00:00
"Baron cygański" Johanna Straussa (syna) to jedna z najsłynniejszych operetek świata. Będzie jej można posłuchać we wtorek (30 grudnia) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Jedna z najsłynniejszych operetek świata. "Baron cygański" w Operze

"Wielka sława to żart! Książę błazna jest wart!" to najsłynniejsza aria tenorowa jaka istnieje w całej operetkowej literaturze. Można nie znać autora, ani tytułu, ale tą melodię i te słowa znają wszyscy. Pochodzą z operetki „Baron cygański” skomponowanej przez Johanna Straussa. Premiera miała miejsce w Wiedniu w 1885 roku i od tego czasu zachwyca słuchaczy na całym świecie.

"Baron cygański" to jeden z największych sukcesów kompozytorskich Johanna Straussa. Utwór opowiada niezwykłą historię uczucia pomiędzy cygańską pięknością o imieniu Saffi i Sandorem Barinkayem – węgierskim szlachcicem, który w wyniku splotu wydarzeń zostaje tytułowym cygańskim baronem. Autorem libretta jest Ignatz Schnitzer.

Na dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej zaśpiewają soliści: Kamila Cholewińska, Izabella Gzella, Sylwia Nowicka, Aleksandra Wiwała, Andrzej Niemierowicz, Mirosław Niewiadomski, Dawid Kwieciński, Ziemowit Wojtczak i Jerzy Wolniak. Wystąpi także chór oraz balet, a orkiestra zagra pod dyrekcją Piotra Wójtewicza.

Operetka "Baron cygański" zabrzmi o godz. 20. Patronujemy wydarzeniu.

Szczegóły: "Baron cygański" - operetka w OiFP

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1477 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39