Jedyna taka noc w roku. Przed nami Noc Muzeów [LISTA]

2023.05.09 11:49
Noc Muzeów zawsze przyciąga tłumy. Jest to jedyna w roku noc, podczas której muzea, galerie i inne instytucje kultury udostępniają swoje zasoby w godzinach nocnych i zazwyczaj bezpłatnie. W tym roku przypada ona 13 maja.
Jedyna taka noc w roku. Przed nami Noc Muzeów [LISTA]
Fot: Maciej Safaryn
Noc Muzeów 2022

Europejska Noc Muzeów to wyjątkowy czas, kiedy bezpłatnie lub za drobną opłatą można zwiedzać muzea, galerie, instytucje kultury. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Zaś w Polsce zorganizowano ją po raz pierwszy w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

Od tamtego czasu Noc Muzeów cieszy się ogromnym powodzeniem. To jedyna w roku możliwość odwiedzenia placówek kulturalnych w godzinach nocnych. W Białymstoku i regionie muzea, galerie przygotowały specjalny program na tę noc, będzie można zwiedzać wystawy stałe i czasowe, a także wziąć udział w warsztatach i innych atrakcjach.

Muzeum Podlaskie

W każdej z siedzib Muzeum Podlaskiego 13 maja można zwiedzać wystawy. w Ratuszu dostępne będą ekspozycje: "Prezentacje na brytyjskim dworze", "Ukraina przed wiekami", "Galeria malarstwa polskiego", będzie można je zwiedzić z przewodnikiem. Na najmłodszych zaś będzie czekać pracownia plastyczna. Noc Muzeów w Muzeum Podlaskim.

W Muzeum Historycznym natomiast będzie można obejrzeć wystawy "W białostockiej kamienicy", "Odzyskana historia. Hotel Ritz", "Białystok - makieta barokowego miasta" oraz "W rzeczy samej". Ponadto odbędą się tam warsztaty "Szmaciaki – recykling zaczyna się w domu", a także "Secesja na horyzoncie". Przeczytaj szczegóły.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego także przygotowało specjalne atrakcje. Będzie można wziąć udział w prezentacji książki "Bajki w rzeźbach zapisane", nie obejdzie się bez zwiedzania wystaw: "Alfons Karny. Opus vitae" i "Dyplomy 2023. Wystawa prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu". Zapoznaj się ze szczegółami.

13 maja można wybrać się również do Muzeum Ikon w Supraślu. Będzie można indywidualnie zwiedzić wystawę stałą oraz czasowe oraz wziąć udział w prelekcji na temat pasji i zmartwychwstania w ikonografii chrześcijańskiego wschodu i zachodu. Więcej informacji.

W Tykocinie też będzie się działo! Przewidziano indywidualne zwiedzanie Wielkiej Synagogi oraz wystawy stałej w Domu Talmudycznym oraz spacer historyczny i wernisaż wystawy "Z teki artystycznej Ryszarda Rogali". Noc Muzeów w Muzeum w Tykocinie.

Natomiast w siedzibie w Bielsku Podlaskim odbędą się oprowadzania kuratorskie po wystawach czasowych oraz warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Przeczytaj więcej.

Galeria Arsenał

Galeria Arsenał zaprasza na pokaz wystawy "Zmiana ekspozycji" Bartka Buczka z działem technicznym Galerii Arsenał w Białymstoku oraz "Kiedy wypiły ją całą, ich włosy stały się trawą, palce falami, oczy zwierciadłami słońca, a pot śliną rzeki" Marie Tučkovej z Ig* Świeściak.

Po obejrzeniu wystaw Galeria zachęca do wspólnej pracy w sali edukacyjnej. Warsztaty trwają od godz. 18 do godz. 24 w sali edukacyjnej.

Noc Muzeów w Galerii Arsenał.

Natomiast o 22:00 Galeria Arsenał przygotowała coś specjalnego. O tej godzinie odbędzie się koncert "I ponese woda" z tradycyjnymi pieśniami polskimi, ukraińskimi i białoruskimi. Zaśpiewają: Julita Charytoniuk, Magdalena Wieremiejuk i Maria Żynel. Poznaj szczegóły.

Centrum im. L. Zamenhofa

Tej nocy warto również zajrzeć do Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. L. Zamenhofa. Bowiem będzie to niepowtarzalna okazja zwiedzania wystawy "W atelier fotograficznym" z właścicielem kolekcji oraz spotkania się z autorką ekspozycji "Narodziny – Alina Gabrel-Kamińska". Zaś na najmłodszych czekać będzie Sala Gier i Zabaw oraz klocki Lego.

Więcej informacji.

Muzeum Wojska

Muzeum Wojska nocą 13 maja otworzy swoje dwie siedziby, główną - przy ul. Kilińskiego 7 oraz Park Militarny na Węglowej 3. Będzie można obejrzeć ciekawe wystawy stałe i czasowe, będzie dostępne stoisko edukacyjne, odbędzie się prezentacja ciężkiego sprzętu wojskowego, nie zabraknie pokazów grup rekonstrukcyjnych oraz spaceru historycznego z Andrzejem Lechowskim.

Muzeum udostępni bezpłatny autobus, który o określonych godzinach będzie zabierał chętnych z ul. Kilińskiego na Węglową i odwrotnie. Przeczytaj o szczegółach.

Muzeum Pamięci Sybiru

Jedno z najmłodszych muzeów na mapie Białegostoku, Muzeum Pamięci Sybiru, także przygotowało się do Nocy Muzeów. Wystawę stałą będzie można oglądać od godz. 18:00 do północy, zaprezentują się tam ponadto grupy rekonstrukcyjne, a na fasadzie Muzeum zostanie zaprezentowana animacja. Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Sybiru.

Galeria im. Sleńdzińskich

Muzealnicy z Galerii im. Sleńdzińskich przygotowali atrakcje w każdej swojej placówce. Przy Rynku Kościuszki będzie można wykonać POP-ARTowe portrety, przy Legionowej rozbrzmi muzyka elektroniczna ilustrująca neonowe obiekty Jarosława Perszko, przy Wiktorii 5 w sławojce będzie można zrobić zdjęcia portretowe, zaś dawną bożnicę przy ul. Waryńskiego 24A udekoruje instalacja świetlna. To tylko niektóre z propozycji.

Szczegółowy program dostępny jest tu: Noc Muzeów w Galerii im. Sleńdzińskich

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Noc Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej to w tym roku przede wszystkim otwarcie nowej wystawy czasowej poświęconej "braciom mniejszym": "Zwierzęta w estetyce ludowej".

Otwarcie odbędzie się 13 maja o godzinie 19:00 we dworze z Bobry Wielkiej. Będzie to opowieść o tym, jak postrzegano zwierzęta na dawnej podlaskiej wsi, te gospodarskie, te żyjące dziko i te fantastyczne, stworzone w wyobraźni ludowych artystów.

Po wernisażu Muzeum zaprasza na potańcówkę. Na ganku najokazalszego zabytku zagra Kapela Batareja. Infomacje dodatkowe.

Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Rolnictwa przebiegnie pod hasłem "Teatralnie". Odbędą się przedstawienia dla młodszych i starszych i oczywiście będzie można zwiedzać wystawy i obiekty muzealne. Przeczytaj szczegółowy program.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

600 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39