Jedyny taki Finał. Wielka Orkiestra z jubileuszem [ZDJĘCIA]

2017.01.15 20:22
To już po raz 25. grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas niedzielnej (15.01) akcji w Białymstoku kwestowali kolorowi wolontariusze, łaziki marsjańskie i psy goldeny.
Jedyny taki Finał. Wielka Orkiestra z jubileuszem [ZDJĘCIA]
Fot: Grzegorz Chuczun
Białystok także grał z Orkiestrą

Zebrane podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pieniądze - podobnie jak przed rokiem - będą przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Dużo atrakcji na rynku

Białystok także gra z Orkiestrą. Na Rynku Kościuszki stanęła duża scena, na której zagrały zespoły poruszające się w różnych stylistykach. Wśród nich m.in. Ostrov, Stary Port Białystok, Cassel, Imperium czy Studio Accantus. Gwiazdą imprezy było KSU. Po godz. 20.00 można było podziwiać "światełko do nieba".

- Obchodzimy srebrne wesele, bo Orkiestra gra od 25 lat - mówił ze sceny Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - Trzeba mieć duże serce, żeby pomagać.

Za udział w akcji dziękował rektor Politechniki Białostockiej Lech Dzienis - uczelnia od 5 lat jest partnerem Orkiestry:
- Wasza hojność nie miała dziś granic. Niech Orkiestra gra tysiąc lat i o jeden rok dłużej!

Wicemarszałek Maciej Żywno zapewniał, że Białystok będzie z Orkiestrą za rok.

Na rynku wystąpią jeszcze zespoły Klezmafour, RH+ i Waldwick. Impreza plenerowa zakończy się o godz. 23.00.

Ponadto na rynku ustawiono krwiobusy i stanowisko DKMS do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Ratownicy uczyli pierwszej pomocy. W jednym z namiotów można było postrzelać z replik ASG do tarcz.

Atrakcji nie brakowało w innych punktach miasta - koncerty zorganizowały m.in. Zmiana Klimatu i Młodzieżowy Dom Kultury.

Kolorowy Finał

Na ulice wyszło kilkuset wolontariuszy. Niektórzy z nich zdecydowali się na przebrania. Spotkać można było m.in. patrol w militarnych strojach. Na rynku kwestował dobrze znany białostoczanom Andrzej Piotrowski, którego znak rozpoznawczy to strój Świętego Mikołaja.

- Włączyłyśmy się w Orkiestrę, żeby zrobić coś pożytecznego - mówią Justyna Nikołajuk i Ania Wyszyńska, które już po raz trzeci są wolontariuszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Poza tym panuje fajna atmosfera. Ludzie chętnie wrzucają pieniądze do puszek, sami do nas podchodzą.

Na rynku kwestowały też łaziki marsjańskie Magma2 i RED, skonstruowane przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Można było także spotkać wolontariuszy z psami goldenami. Niektórzy kwestujący zostali wyposażeni w zbliżeniowe terminale płatnicze.

Kieliszki, rower i pióro wieczne

Na aukcjach internetowych białostocki sztab WOŚP wystawił ponad 120 rzeczy. Wylicytować można miejski rower PB-Techn Cruzer, skonstruowany przez Adama Zdanowicza. Pojazd osiągnął już sumę ponad 2200 zł, licytować można do 21 stycznia.

Z kolei prezydent Tadeusz Truskolaski podarował pióro wieczne z napisem "25 lat samorządności". Atrakcją są kieliszki ze ślubu księżnej Diany i księcia Karola.

Licytować można również winylowy portret Jimiego Hendrixa, a także obrazy, książki i płyty. Wszystkie aukcje dostępne są na Allegro.

Akcja w kraju i na świecie

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Równocześnie w całej Polsce odbywa się największa w naszym kraju zbiórka publiczna. Blisko 120 tys. wolontariuszy zbiera pieniądze rozliczane następnie w około 1600 sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie.

W ciągu poprzednich 24 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 720 mln zł. Wiadomo, że w tym roku jest to już ponad 22 mln zł.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

975 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39