Jedziesz na urlop? Pamiętaj, co trzeba mieć w aucie

2013.08.06 00:00
Wybierając się na urlop, pakujemy do walizek mnóstwo rzeczy, które mogą nam się przydać. Warto więc zastanowić się też nad tym, czy nie zapomnieliśmy o odpowiednim wyposażeniu auta.
Jedziesz na urlop? Pamiętaj, co trzeba mieć w aucie
Fot: sxc.hu

W świetle polskiego prawa każdy samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Za jej brak można otrzymać mandat w wysokości od 50 do nawet 500 zł. Co istotne, ukaranym można zostać także, jeśli gaśnica nie znajduje się w miejscu łatwo dostępnym. Lepiej zatem nie przewozić jej w bagażniku. Przeglądu należy dokonywać raz do roku. Obowiązkowy jest także trójkąt ostrzegawczy, który musi posiadać ważną homologację.

- Za brak trójkąta ostrzegawczego kierowcy grozi mandat w wysokości 150 zł - mówi podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

W aucie warto także posiadać apteczkę samochodową. Według przepisów nie jest ona konieczna, ale w razie wypadku każdy jest zobowiązany do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym. Z tego założenia wychodzą też władze wielu krajów europejskich. Za brak apteczki kierowca może zostać ukarany m.in. w Czechach, Austrii, Chorwacji czy Wielkiej Brytanii. W wielu krajach Unii Europejskiej obowiązkowa jest także kamizelka odblaskowa.

Przydatnym elementem wyposażenia są także zapasowe żarówki. W przeciwieństwie na przykład do Czech czy Słowacji, w Polsce nie są one obowiązkowe. Taryfikator za jazdę bez włączonych świateł przewiduje karę w wysokości od 100 do 300 zł.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl
944 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39