Jesienią częściej dochodzi do włamań do ogródków działkowych. Jak tego uniknąć?

2022.11.09 09:21
Ogródki działkowe, czy działki letniskowe jesienią i zimą świecą pustkami. Ten czas niestety sprzyja złodziejom, którzy włamują się do altanek w poszukiwaniu wartościowych rzeczy.
Jesienią częściej dochodzi do włamań do ogródków działkowych. Jak tego uniknąć?
Fot: KMP Białystok

Jesień to czas, kiedy właściciele ogródków działkowych przeprowadzają ostatnie w roku prace porządkowe na terenie swoich działek. Warto przy tej okazji pamiętać o zabezpieczeniu swoich rzeczy przed wizytą "nieproszonych gości" – wandali i amatorów cudzej własności, którzy właśnie w tym okresie niejednokrotnie wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy.

- Tylko w weekend białostoccy policjanci odnotowali 4 zgłoszenia dotyczące włamań do ogródków działkowych. Łupem złodziei padły m.in.: narzędzia, odzież i alkohol - informują funkcjonariusze z KMP Białystok.

Aby ustrzec się przed podobnymi sytuacjami i aby straty były jak najmniejsze, warto zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy – sprawdź, czy podczas ostatnich prac nie pozostał na grządkach, czy przy krzewach. Schowaj go w niewidocznym miejscu, które będzie zamknięte. Jeśli narzędzia, którymi dysponujesz, są znacznej wartości, zastanów się, czy nie zabrać ich z działki do garażu, czy domu.

Ponadto nie wyrzucaj kart gwarancyjnych i innych dokumentów, na których figurują numery fabryczne sprzętów. Będą one przydatne w przypadku kradzieży - dobrze jest też oznaczyć swoje narzędzia.

- Zabezpiecz altanę i pomieszczenia gospodarcze. Sprawdź stan zamków i kłódek. W oknach zamontuj najlepiej kraty. Od czasu do czasu zaglądaj na działkę. Poproś sąsiada, który również raz na jakiś czas będzie doglądał swojego ogródka, aby zerknął na twoją altankę. W przypadku włamania i kradzieży, określenie czasu kiedy do niego doszło, jest istotne. Ponadto będąc na działce, obserwuj, czy nie kręci się ktoś nieznajomy. W przypadku zauważenia takiej osoby zapytaj w czym możesz pomóc, czy kogoś ta osoba szuka. Może to spłoszyć potencjalnego złodzieja, a na pewno zmniejszy poczucie jego anonimowości - przekazują białostoccy mundurowi.

Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy na bieżąco zgłaszaj policji.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1140 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39