Jest formalna decyzja ws. remontu Arsenału

2012.05.11 00:00
Prezydent miasta właśnie wydał tzw. decyzję lokalizacyjną dotyczącą remontu białostockiej galerii Arsenał. Choć wiadomo, że była to tylko formalność, bez niej nie ruszyłyby prace.
Jest formalna decyzja ws. remontu Arsenału
Fot: M. Gorbacz
Galeria Arsenał

Przebudowa zabytkowego obiektu w barokowym kompleksie pałacu Branickich jest paląca. Budynek jest zniszczony, niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, daleko mu do standardów europejskich. O jego remoncie mówi się już od dawna, ale choć działa w nim jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich galerii sztuki współczesnej, miastu zawsze brakuje pieniędzy.

Na razie prowadzone są formalne przygotowania do rozpoczęcia modernizacji - jest już administracyjna decyzja ustalająca lokalizację inwestycji celu publicznego. Planowana w oparciu o nią modernizacja ma objąć przebudowę pomieszczeń wc z dostosowaniem ich dla niepełnosprawnych, budowę kominów wentylacji grawitacyjnej związanych z przebudową pomieszczeń i likwidację zewnętrznych urządzeń wentylacji mechanicznej. W ramach tego etapu prac ma być przebudowany i nadbudowany mur oporowy oraz zmieniona nawierzchnia tarasu przyległego do budynku od strony ul. Mickiewicza. Ponadto ma powstać zewnętrzny terminal-gablota, na potrzeby prezentacji multimedialnych. Roboty obejmą również budowę niezbędnej infrastruktury towarzyszącej.

Remont dziedzińca Arsenału zaczął się w ubiegłym roku, ale ze względu na odnalezione pod ziemią archeologiczne pozostałości (m.in. ślady po XVI-wiecznych zabudowaniach i murowany kanał) prace czasowo wstrzymano. W tym roku roboty mają być ukończone, na pewno też zostanie wykonana wymiana dachu. Na razie trudno powiedzieć kiedy miałby ruszy remont wnętrza i muru oporowego.

E.S.

Polecamy lokal
1285 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39