Jest zespół, który będzie pracować nad planem zarządzania Puszczą Białowieską

2016.10.13 15:03
Minister środowiska powołał zespół, którego zadaniem będzie opracowanie projektu planu zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO. Tak wynika z informacji zamieszczonej w Dzienniku Urzędowym Ministra Środowiska.
Jest zespół, który będzie pracować nad planem zarządzania Puszczą Białowieską
Fot: Anna Dycha
Puszcza Białowieska

Jednym z głównych zadań Zespołu ds. Puszczy Białowieskiej będzie opracowanie projektu raportu o stanie ochrony oraz zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. Ma on także za zadanie przygotować założenia do przeprowadzenia oceny potencjalnego oddziaływania planów większej wycinki w Nadleśnictwie Białowieża na puszczę jako obiektu światowego dziedzictwa.

Jak aneks wpłynie na "wyjątkową wartość" Puszczy?

W zarządzeniu ministra czytamy: "do zadań zespołu należy opracowanie założeń do przeprowadzenia oceny potencjalnego oddziaływania aneksu do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża na uniwersalną wyjątkową wartość obiektu (the Outstanding Universal Value of Natural World Heritage Properties - OUV), z uwzględnieniem wszystkich form ochrony przyrody występujących na terenie obiektu oraz stanowisk i opinii i społeczności lokalnej, i innych podmiotów zainteresowanych obiektem, w kontekście zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej".

Aneks do planu urządzania lasu dla Nadleśnictwa Białowieża wywołał liczne kontrowersje - nie tylko wśród ekologów, ale też środowisk naukowych. Umożliwia on pozyskanie w ciągu pozostałych jeszcze 6 lat obowiązywania planu - do 2021 r. - maksymalnie do ok. 125 tys. m3 drewna. Poprzedni plan zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. m3 drewna w ciągu 10 lat. Tymczasem środowiska ekologiczne uważają, że ingerencja człowieka w naturalne procesy zachodzące w puszczy powinna być ograniczona do minimum.

Puszcza Białowieska na UNESCO

Zespół ministra ma także analizować dokumenty z 2012 r., na podstawie których Puszcza Białowieska znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Taka analiza ma być gotowa pod koniec przyszłego tygodnia bądź na początku następnego. Zespół ma też do końca roku przedłożyć ministrowi projekt raportu o stanie ochrony puszczy jako dziedzictwa UNESCO.

Zespół zostanie rozwiązany z dniem zakończenia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2017 r.

Przypomnijmy, że obradujący w lipcu br. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował o pozostawieniu Puszczy Białowieskiej na Liście Światowego Dziedzictwa. Do dyskusji na ten temat wróci w przyszłym roku.

Białowieski Park Narodowy został wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości w 1979 r. W 1992 r. rozszerzono status obiektu dziedzictwa światowego na przylegający doń od wschodu fragment białoruskiego parku narodowego "Bieławieżskaja Puszcza". W 2014 roku rozszerzono ochronę na całą polską część Puszczy.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1576 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39