Jest zezwolenie. Za dwa tygodnie rusza budowa obwodnicy

2024.02.23 08:15
Decyzja o ZRID to kolejny ważny krok na drodze do stworzenia nowoczesnej drogi ekspresowej nr 19. Roboty drogowe na obwodnicy Bielska Podlaskiego ruszą już za dwa tygodnie.
Jest zezwolenie. Za dwa tygodnie rusza budowa obwodnicy
Fot: Krzysztof Zdanuczyk / Podlaski Urząd Wojewódzki

Na ZRID czekało wiele osób

Wojewoda Jacek Brzozowski podpisał w środę (21.02) zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla prawie 3-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 66 stanowiącej obwodnicę Bielska Podlaskiego. Trasa połączy się z budowaną obecnie S19, która ominie to miasto po stronie zachodniej, co umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego.

- To dobry i ważny moment dla wszystkich mieszkańców naszego województwa – mówił wojewoda Jacek Brzozowski podczas uroczystego podpisania decyzji. – Nowoczesny układ drogowy to nie tylko bezpieczeństwo i wygoda dla mieszkańców, ale również rozwój gospodarczy całego regionu.

Obwodnica będzie drogą jednojezdniową o powierzchni bitumicznej, która będzie przystosowana do przenoszenia obciążeń do 11,5 t/oś. W ramach inwestycji powstaną trzy ronda, a także wiadukt nad torami oraz most nad rzeką Białą (pełniący funkcję przejścia dla zwierząt). Gruntownie przebudowane zostaną krzyżujące się z obwodnicą drogi gminne. Powstaną również nowe drogi obsługujące ruch lokalny.

Wykonawcą jest konsorcjum firm Unibep i Value Engineering, z którą umowę - w systemie Projektuj i buduj - podpisano 14 kwietnia 2022 roku. Wartość kontraktu to 77,7 milionów złotych.

Droga krajowa nr 66


Budowa rusza lada dzień

Norbert Wyrwich, szef białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, poinformował z kolei, że wydanie ZRID pozwoli już za dwa tygodnie przekazać plac budowy wykonawcy.

- Liczymy, że po 15 marca roboty ruszą pełną parą. Mamy deklarację wykonawcy, że chce zakończyć prace przed terminem – dodał.

To oznacza, że obwodnica może być gotowa już w drugim kwartale 2025 roku.

Satysfakcję z tego faktu mieli okazję wyrazić również samorządowcy. Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski zwrócił uwagę, że obwodnica przejmie bielski ruch tranzytowy – obecnie kilkaset tirów dziennie przejeżdża przez miasto.

- Inwestycja ma znaczenie nie tylko dla miasta, ale i wszystkich okolicznych miejscowości. Będzie przede wszystkim bezpieczniej – zauważyła z kolei wójt gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka.

Podlaskie S19 - aktualizacja

Przypominamy, że S19 w województwie podlaskim to ponad 177 kilometrów dróg (całość – ponad 580 kilometrów). Zadanie podzielono na 15 odcinków.

Na czterech trwają już prace (Kuźnica-Sokółka - 15,8 km; Haćki - Bielsk Podlaski Zachód - 11,2 km; Bielsk Podlaski Zachód-Boćki - 12,2 km, Boćki - Malewice - 15,9 km). Na kolejny odcinek (Malewice - Chlebczyn - 25,1 km) decyzja ZRID została wydana 30 stycznia.

Ponadto wkrótce zostanie wydana decyzja ZRID dotycząca odcinka Krynice - Dobrzyniewo - Białystok Zachód. Do tego kilka dni temu podpisano umowę na projekt i budowę odcinka od Czarnej Białostockiej do węzła Białystok Północ (szczegóły: Umowa podpisana. Kiedy zacznie się budowa S19 na północ od Białegostoku?).

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1079 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39