Jeszcze 42 tys. bonów turystycznych w Podlaskiem czeka na aktywację

2021.11.09 14:17
Wciąż można jeszcze korzystać z bonów turystycznych. Okazuje się, że w Podlaskiem jeszcze 42 tys. takich bonów.
Jeszcze 42 tys. bonów turystycznych w Podlaskiem czeka na aktywację
Fot: pixabay.com

Jeszcze 42 tys. bonów turystycznym w naszym regionie zostało zrealizowanych.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami bon jest ważny do 31 marca 2022 r. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Do tej pory ponad 3 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2,7 mld złotych. W województwie podlaskim blisko 80 tys. uprawnionych rodziców i opiekunów również już pobrała kod płatności. Kwota aktywnych bonów w naszym regionie obecnie wynosi 72,5 mln zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Obecnie płatności Polskim Bonem Turystycznym można dokonać w 28 tys. przedsiębiorstw i organizacji pożytku publicznego, które świadczą usługi hotelarskie bądź oferujące imprezy turystyczne w Polsce.

Świadczenie w postaci bonu jest przyznawane jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Warto podkreślić, że dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje.

Na każde dziecko przypada jeden bon 500 zł. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, wówczas rodzice mogą liczyć na kolejny o takiej samej wysokości.

- Kwota zrealizowanych płatności przekazanych podmiotom turystycznym sięga 1,9 mld zł. Mieszkańcy województwa podlaskiego wsparli branżę turystyczną kwotą ponad 47 mln zł, płacąc za wypoczynek swoich dzieci bonem turystycznym. Jednak w całości wykorzystanych zostało jedynie 33 proc. wszystkich przysługujących w Podlaskiem bonów – dodaje rzeczniczka.

Bonem można płacić kilkukrotnie – aż do wyczerpania całej kwoty. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby, która wnioskowała o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus". Aby dokonać płatności za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer, a następnie jednorazowy kod, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego, podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu.

Osoby, które mają pytania dotyczące bonów - mogą dzwonić na specjalną infolinię: 22 11 22 111.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1530 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39