Jeszcze miesiąc można składać wnioski o 300 zł

2022.10.28 11:03
Do 30 listopada można jeszcze składać wnioski o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Do tej pory wypłacono już w Białymstoku 127 tys. świadczeń.
Jeszcze miesiąc można składać wnioski o 300 zł
Fot: pixabay.com

Do końca listopada rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną. Dotychczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku wypłacił 127 tys. świadczeń na 38 mln zł. W całym kraju wypłacono już 1,3 mld zł.

- Wnioski o pomoc finansową w wyposażeniu dzieci w materiały szkolne złożono już dla ok. 4,6 mln dzieci. W naszym województwie to 131 tys. uczniów, którzy stanowią 2,86 proc. wszystkich uprawnionych dzieci – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W ramach programu "Dobry Start" rodzice i opiekunowie mogą otrzymać jednorazowo 300 zł. Dochód rodziny nie jest w przypadku tego świadczenia brany pod uwagę. Pieniądze mogą być przeznaczone na m.in. np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

O wyprawkę szkolną można starać się od 1 lipca. Świadczenie przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.

Wnioski mogą składać: matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). W przypadku dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej wniosek składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka bądź dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

- Wniosek można złożyć trzema kanałami przez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia i PUE ZUS. Rodzice najczęściej przekazują dokumenty przez bankowość elektroniczną. Taką metodę oferuje 28 placówek bankowych. Co ważne z bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia nie skorzystają opiekun faktyczny czy prawny dziecka. Jego wniosek musi być, złożony tylko za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Pieniądze z programu "Dobry start" przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej. Można je znaleźć na swoim profilu na PUE ZUS – dodaje rzeczniczka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1137 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39