Jeszcze więcej żołnierzy na froncie walki z koronawirusem

2020.10.30 14:02
Co najmniej 20 tys. wojskowych ma włączyć się w działania przeciw COVID-19. Będą m.in. budowali szpitale tymczasowe.
Jeszcze więcej żołnierzy na froncie walki z koronawirusem
Fot: 1. PBOT

Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej zdecydował, że w walkę z koronawirusem będzie zaangażowanych nie mniej niż 20 tys. terytorialsów oraz żołnierzy z wojsk operacyjnych. Głównym zadaniem wojskowych będzie odciążenie cywilnego systemu ochrony zdrowia. Żołnierze mają zaangażować się w budowę tymczasowych szpitali oraz w większym stopniu pomagać w cywilnych szpitalach.

Żołnierze będą organizowali kolejne punkty drive thru, w których pobierane są wymazy. Teraz wojsko zaangażowane jest w 225 punktach, a docelowo ma przejąć wszystkie takie punkty w całym kraju.

Cały czas żołnierze – ratownicy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy są kierowani na specjalistyczne szkolenia, po ukończeniu których będą mogli pobierać wymazy i tym samym wzmacniać już działające zespoły wymazowe oraz pomagać w opiece nad pacjentami.

W związku z szerzącą się epidemią zwiększone zostanie zaangażowanie wojsk chemicznych oraz zespołów dezynfekcyjnych, które odpowiadają m. in. za dezynfekcję karetek, sprzętu wojskowego, budynków użyteczności publicznej, szpitali oraz domów pomocy społecznej.

W system opieki zdrowotnej cały czas włączonych jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Zgodnie z najnowszą decyzją szefa resortu obrony narodowej co najmniej 25% wszystkich łóżek w wojskowych szpitalach będzie przeznaczonych na pacjentów z koronawirusem.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
767 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39