Już teraz przyczynia się do tysięcy zgonów. Jeśli nic się nie zmieni – będzie ich więcej

2019.05.16 15:28
Zanieczyszczone powietrze to problem na skalę ogólnoświatową. Także i w Polsce, w tym na Podlasiu z roku na rok jest coraz gorzej. Skutki tego są tragiczne, więc trzeba działać.
Już teraz przyczynia się do tysięcy zgonów. Jeśli nic się nie zmieni – będzie ich więcej
Fot: JF

Powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone

Rośnie świadomość ludzi, iż powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone. Liczne zanieczyszczenia niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka i przyczyniają sie do wielokrotnie do przedwczesnych zgonów wywołując np. różnego rodzaju choroby. Partia Zieloni chce, by władze zaczęły działać i zrobiły coś w tej sprawie. W związku z tym zorganizowała w czwartek (16.05) happening na Rynku Kościuszki.

- Mamy dzisiaj 16 maja - dzień w którym oficjalnie rozpoczęliśmy życie na ekologiczny kredyt. Przyjdzie nam od dzisiaj spłacać ekologiczny dług dla Polski. Obrazowo mówiąc, jedną z walut tego ekologicznego długu jest czyste powietrze. Chcemy podkreślić, że walkę o zdrowe, czyste powietrze należy prowadzić tu i teraz. O wiele skuteczniej niż do tej pory. A Unia Europejska powinna być w tej walce liderką i przykładem dla całego świata. Trzeba pamiętać, że co roku ponad 500 tys. mieszkańców Europy umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczonego powietrza. W samej Polsce to ponad 50 tys. przedwczesnych zgonów – alarmuje Tadeusz Nowak - kandydat Partii Zieloni do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej.

Członkowie Partii Zielonych chcą, by odejść od gospodarki opartej na węglu do 2030 roku – i to w całej Europie.

- Czysta energia odnawialna, to nie tylko doskonała alternatywa dla węgla, ale również gwarancja znacznego poprawienia jakości powietrza niemal od teraz. Kolejnym wyzwaniem jest transport drogowy. Ustalić należy wspólną granicę czasową na odejście od silników spalinowych w całej Europie tak, by nie przesuwać problemu starych diesli z zachodu na wschód Europy, jak to ma miejsce dzisiaj - dodaje Nowak.

Jakie są postulaty Zielonych?

Zieloni chcą też zwiększenia wykorzystania programów pomocowych przez radykalne uproszczenie mechanizmów dofinansowania. Dotyczy to zarówno programów krajowych, jak i środków unijnych będących do dyspozycji w ramach Programu Ochrony Środowiska.

- Czyste powietrze to nie tylko dłuższe, zdrowsze, lepsze życie. To również szansa, nadzieja na przyspieszony rozwój społeczny i ekonomiczny – mówi Nowak. - Głosujmy na skuteczną walkę ze smogiem, obudźmy się.

Podczas czwartkowego happeningu na Rynku Kościuszki Partia Zieloni rozdawała mieszkańcom Białegostoku gazetki wyborcze, w których znajdują się jej hasła i postulaty, które będą przez nich realizowane w Parlamencie Europejskich. Umieszczone są tam krótkie teksty wszystkich kandydatów z poszczególnych okręgów wyborczych, które zawierają najważniejsze kwestie dla danego regionu.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

996 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39