Już wiadomo, kto wybuduje odcinek S16 z Knyszyna do Krynic

2024.02.02 09:56
Wybrano wykonawcę 8,5-kilometrowego odcinka podlaskiej ekspresówki. O tym, kto ją wybuduje, zdecydowała cena.
Już wiadomo, kto wybuduje odcinek S16 z Knyszyna do Krynic
Fot: GDDKiA Białystok

Jest wykonawca ekspresowej S16

Pod koniec listopada informowaliśmy o tym, że 8 firm złożyło oferty na realizację kolejnego odcinka drogi ekspresowej S16 - z Knyszyna do Krynic (szczegóły: 8 firm chce wybudować S16 na odcinku Knyszyn - Krynice. Która wygra?). Co ciekawe, wszystkie mieściły się w zakładanych budżecie na tę inwestycję, który wynosił 440,33 miliona złotych (nawet firma Unibep, której oferta była najwyższa - 379,65 miliona złotych).

Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła już decyzję. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą, czyli z konsorcjum firm - MIRBUD (lider) i KOBYLARNIA. Złożyło ono najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 314,7 miliona złotych.

Kryteria pozacenowe w zakresie przedłużenia okresu gwarancji jakości na: ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające, konstrukcje wsporcze oraz na obiekty mostowe wraz ich z wyposażeniem spełnili wszyscy uczestnicy przetargu. W tej sytuacji zdecydowała więc cena.

Wyłoniony w przetargu wykonawca ma zrealizować inwestycję - w systemie Projektuj i buduj - w okresie 39 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych podczas budowy).

Szczegóły dotyczące budowy odcinka S16?

Odcinek Knyszyn – Krynice o długości 8,44 km będzie budowany w standardzie dwóch jezdni po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra wraz z pasem awaryjnym. Obie jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości, co najmniej 5 metrów.

Zaplanowano dziewięć obiektów inżynierskich, w tym:
- trzy wiadukty,
- cztery przejścia dla zwierząt,
- dwa przepusty.

Rodzaj nawierzchni - z asfaltu czy z cementu - wybierze wykonawca. Droga zostanie wykonana, uwzględniając kategorię ruchu KR6 i nośność nawierzchni do 11,5 t/oś.

Wykorzystana decyzja

Droga ekspresowa S16 pomiędzy Ełkiem a Knyszynem została wpisana Rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 maja 2016 r. do sieci dróg ekspresowych w Polsce. Obecnie trwają nad nią prace planistyczne związane z wyborem najkorzystniejszego wariantu. Tego typu prace dla odcinka Knyszyn – Krynice zakończyły się wcześniej, za sprawą wykorzystania decyzji środowiskowej wydanej w grudniu 2015 roku (ostatecznej od lutego 2016 roku) na wówczas jeszcze przygotowywany fragment S19 Korycin – Knyszyn – Dobrzyniewo – Choroszcz (obecnie węzeł Białystok Zachód).

Pierwszy odcinek S16 w województwie podlaskim

GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę i jest to ważny etap postępowania, które dotyczy zaprojektowania i budowy odcinka od projektowanego węzła Knyszyn do okolic Krynic. Tam S16 będzie się łączyć z projektowaną drogą ekspresową S19 (planowany węzeł Dobrzyniewo). Dalej wspólnym przebiegiem S16 i S19 poprowadzona jest do węzła Białystok Zachód (d. Choroszcz), gdzie połączy się z istniejącą drogą ekspresową S8.

Podpisanie umowy planowane jest w pierwszej połowie tego roku. To pozwoliłoby uzyskać decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w 2025 roku i wybudowanie tego odcinka S16 w latach 2025-2028. 

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1577 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39