Już wiadomo, które licea i technika są najlepsze

2019.01.10 12:50
Znany jest już ranking najlepszych liceów i techników. Które białostockie szkoły wypadły najkorzystniej?
Już wiadomo, które licea i technika są najlepsze
Fot: II LO w Białymstoku/Facebook

Te licea są najlepsze w naszym mieście

Jak co roku miesięcznik "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych szkół średnich. Jeśli chodzi o białostockie placówki, to najlepiej wypadło II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Szkoła zajęła 31. miejsce w kraju. Jest to spadek, bowiem w 2018 r. była na 29. pozycji.

Drugie miejsce w naszym regionie przypadło dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, które było 58. na ogólnokrajowej liście (w ubiegłym roku – 45., więc tu też odnotowujemy spadek).

Ostatnie miejsce na podium wśród białostockich szkół przypadło Społecznemu Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego, które ma 69. pozycję w kraju.

W całym kraju najlepsze licea to kolejno: XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie i V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

A jak radzą sobie białostockie technika?

Nie najgorzej radzą sobie białostockie technika. Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Elektrycznych ma 24. miejsce w rankingu. Na 96. miejscu jest Technikum Handlowo-Ekonomiczne w Zespole Szkól Handlowo-Ekonomicznych, na 149. - Technikum Budowlano-Geodezyjne w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych.

Jeśli chodzi o pierwsze miejsce w kraju, to przypadło ono Technikum Mechatronicznemu nr 1 w Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Warszawie. Tuż za nim uplasowało się Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności. Trzecie miejsce przypadło Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu.

Jak wypadły inne szkoły w regionie?

W przypadku województwa podlaskiego doskonale wypadło Technikum w Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie. Szkoła ma 1. miejsce w regionie i 14. w kraju. Niezły wynik odnotowało też Technikum Leśne na podbudowie gimnazjum w Białowieży, które w rankingu ma 72. pozycję.

Jeśli chodzi o licea, to dość dobrze wypadło I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży (98. miejsce). Z kolei I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zdobyło 158. miejsce.

Komisja oceniająca poszczególne szkoły brała pod uwagę przede wszystkim: wyniki maturalne uczniów, ich osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych oraz wyniki egzaminów zawodowych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1662 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39