Kamienica przy ul. Ciepłej zachwyca! Co w niej będzie?

2020.06.17 07:53
Jeszcze 5 lat temu ten znakomity przykład białostockiej szkoły muratorskiej chciano zamienić w przysłowiową kupę gruzu. Dziś po prostu błyszczy. W tym roku znajdzie tam swój dom kilkanaścioro dzieci.
Kamienica przy ul. Ciepłej zachwyca! Co w niej będzie?
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Choć raz zabytek wygrał

W 2005 r. białostoccy radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego z zapisem, że prostopadłą do ul. Jurowieckiej ul. Ciepłą w przyszłości będzie trzeba poszerzyć. "Ofiarami" większej ilości asfaltu miały stać się dwie przedwojenne kamienice - przy ul. Ciepłej 4 i Ciepłej 8. Co prawda budynki były niszczejące, ale ich konstrukcja była mocna. Śmiało można było planować remont. A prosiła się oń zwłaszcza piękna ceglana kamienica pod numerem 4. Ta pod 8 do dziś jest zamieszkana.

W 2014 r. miejscy urbaniści doszli do wniosku, że poszerzanie ul. Ciepłej nie jest już zasadne. Tłumaczyli, że w efekcie przebudowy wielu dróg, wystarczające będzie przejęcie ruchu samochodowego przez ul. Jurowiecką, ul. Fabryczną i obwodnicę śródmiejską. Dyskusja nad planem trwała długo. W 2016 r. niektórzy radni postulowali wyburzenie kamienic i utworzenie w ich miejscu parkingu. Te głosy okazały się jednak mniejszością i plan zmieniono tak, by kamienice zachować, a to dawało zielone światło do ich remontu.

Życie ich potłukło, tu zamieszkają

Miasto od początku zapowiadało, że budynek przy ul. Ciepłej 4 chciałoby przeznaczyć na rodzinny dom dziecka. Choć w międzyczasie pojawiła się propozycja rady osiedla Sienkiewicza, aby w kamienicy stworzyć klub osiedlowy, park technologiczny czy miejsce na drukarkę 3D, pozostało to w sferze życzeń.

Ostatecznie miasto zaczęło zagospodarowywać zabytek na placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Podobnie z resztą starannie wyremontowało dwa inne zabytki z przeznaczeniem na rodzinne domy dziecka. Przy Boboli 5 - dawną siedzibę magistratu Starosielc oraz chatę przy ul. Wiktorii 5.

- W placówce przy ul. Ciepłej wg nowych zasad będzie mogło przebywać do 14 podopiecznych. Wg harmonogramu placówka ma przenieść się pod adres przy ul. Ciepłej od grudnia 2020 r. - informuje Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Można? Można!

W tej chwili kamienica przy ul. Ciepłej dosłownie błyszczy. Krzątają się wokół niej ostatni robotnicy.

- Przy ul. Ciepłej 4 został przeprowadzony generalny remont budynków (mieszkalnego i gospodarczego) oraz zagospodarowanie terenu - przypomina Agnieszka Błachowska. - Aktualnie trwają prace wykończeniowe oraz porządkowe, które powinny zakończyć się do 30 czerwca 2020 r.

Wśród prac, warto wspomnieć o dokładnym oczyszczeniu elewacji - teraz widać czerwoną cegłę i detale - lizeny, gzymsy i portal - z cegły żółtej. Wymieniono pokrycie dachowe, stolarkę okienną i drzwiową. Udało się zachować charakter zabytku ze wszystkimi "smaczkami". Przy balkonach są piękne, kute balustrady, pozostały nawet metalowe koła przy narożach. Garaż wykonano w oryginalnym budynku gospodarczym.

Wg PAN-owskiego Katalogu Zabytków Sztuki, kamienica została wzniesiona w 1897 r. staraniem Marii Jaroszewicz. Ważną rolę odegrała w czasie zrywu w getcie białostockim - w niej mieścił się bunkier.

Koszt inwestycji wyniósł ok. 3,6 mln zł. Remont sfinansowano ze środków własnych Gminy Białystok.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1042 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39