Katarzyna Bonda, Grzegorz Kasdepke i Mariusz Szczygieł. Znani pisarze na Targach Książki

2017.04.05 07:51
Kilkudziesięciu wystawców, liczne spotkania autorskie, a do tego rabaty na książki. Wielkimi krokami zbliżają się VI Międzynarodowe Targi Książki połączone z Festiwalem Literackim "Na pograniczu kultur". Już dziś warto rezerwować czas.
Katarzyna Bonda, Grzegorz Kasdepke i Mariusz Szczygieł. Znani pisarze na Targach Książki
Fot: Anna Dycha
Targi co roku przyciagają tłumy zainteresowanych

Tegoroczne targi książki odbywać się będą w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz w Białostockim Teatrze Lalek od 21 do 23 kwietnia. Atutem - co podkreślają wystawcy białostockich targów - jest znakomita lokalizacja imprez targowych w centrum miasta, a także fakt, że to jedyne tego typu wydarzenie w północno-wschodniej Polsce. Wydawcy mają więc niepowtarzalną szansę, aby swoją ofertę zaprezentować w tej części kraju.

Nie dziwi więc, że przyjeżdżają tu kolejny rok.

Wydawniczy zawrót głowy

- W roku ubiegłym na targi książki do Białegostoku przyjechało 80 czołowych wydawnictw, a targi odwiedziło ok. 20 tys. Podlasian. W tym roku impreza będzie nie mniej okazała - zapewniają organizatorzy Piotr Brysacz i Andrzej Kalinowski z Fundacji Sąsiedzi.

Swój udział zapowiedziały takie wydawnictwa jak Czarna Owca, Czarne, Znak, Wydawnictwo Literackie, Rebis, Agora SA, Sonia Draga, Zysk i S-ka, Grupa Wydawnicza Foksal, Helion, Karakter, Dowody na Istnienie, Książkowe Klimaty, Nasza Księgarnia i wiele innych.

Targi Książki w Białymstoku zyskały też status imprezy międzynarodowej, bowiem - tak jak w roku ubiegłym - poza wydawnictwami polskimi, udział w niej wezmą także wydawnictwa i autorzy z Białorusi.

Tradycją jest, że poszczególni wydawcy przywożą do Białegostoku nowości, przygotowują specjalne promocje oraz zapraszają na stoiska autorów swych bestsellerów. Docenia to publiczność, wypełniając przestrzeń Opery i Filharmonii Podlaskiej i BTL-u. Tak też będzie i w tym roku.

Mapy, Springer, Prymaka-Oniszk, Bonda

Targom towarzyszyć będzie festiwal literacki "Na pograniczu kultur". W programie są liczne warsztaty dla dzieci, warsztaty literackie, spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami i ogólnopolskie premiery książek. W ubiegłym roku w ramach festiwalu odbyło się m.in. 28 spotkań pisarzy z publicznością, a udział w nich wzięło prawie 2 tys. widzów i uczestników warsztatów.

W tym roku w ramach festiwalu odbędą się m.in. spotkania z Danielem Mizielińskim - współautorem bestsellera "Mapy" (poprowadzi je Grzegorz Kasdepke), Piotrem Zychowiczem - autorem m.in. książki "Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie", Filipem Springerem - autorem m.in. książek "13 pięter", "Księga zachwytów" czy "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast", Katarzyną Bondą - autorką m.in. książek "Pochłaniacz", "Okularnik", "Czerwony pająk" czy Jerzym Bralczykiem - autorem m.in. książki "500 zdań polskich". W programie są też spotkania z Anetą Prymaką-Oniszk, laureatką Nagrody Kazaneckiego za książkę "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" oraz nominowaną do tej nagrody za "Jak pokochać centra handlowe" Natalią Fiedorczuk.

W Białymstoku będą też Bożena i Jan Walencikowie - autorzy albumu "Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa", Maciej Jastrzębski - korespondent Polskiego Radia w Moskwie, który przyjedzie z książką "Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy", Andrzej Strumiłło z albumem "Tajga. Niedźwiedzim tropem" czy Elżbieta Dzikowska i Mirosław Wlekły z książką "Tu byłem. Tony Halik".

Ciekawie zapowiada się też wydarzenie muzyczne - to koncert i ogólnopolska premiera płyty "Projekt: prawda muzycznie" w wykonaniu zespołu Res Factum i Mariusza Szczygła.

Wydarzenia towarzyszące

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W Białostockim Teatrze Lalek już można oglądać wielkoformatową wystawę przedstawiająca postaci ze znanej i lubianej serii książek Tove Jansson o przygodach Muminków.

A w Operze i Filharmonii Podlaskiej, na dużej scenie przy Odeskiej 1, wystąpi Julia Pietrucha. Zaprezentuje swoją płytę "Parsley". Koncert 21 kwietnia o godz. 19.00.

Ponadto podczas targów, w kawiarni Opery, zostaną wręczone nagrody laureatom II edycji Konkursu Na Najlepsze Wydawnictwa Turystyczne Województwa Podlaskiego 2016.

Wstęp na targi oraz na spotkania w ramach festiwalu literackiego "Na pograniczu kultur" jest bezpłatny.

Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: VI Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

720 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39