Katarzyna Jankowska wykręciła 8. rezultat w historii polskiego maratonu

2021.12.07 10:10
Zawodniczka KS-u Podlasie Białystok - Katarzyna Jankowska - zaliczyła w niedzielę (5.12) debiut na dystansie maratońskim. Był on niezwykle udany, gdyż 27-latka przybyła na metę z czasem 2 godziny 27 minut i 7 sekund.
Fot: Katarzyna Jankowska

Katarzyna Jankowska w niedzielny poranek, w hiszpańskiej Walencji, zmierzyła się z królewskim dystansem, czyli maratonem. Przedstawicielka KS-u Podlasie Białystok, trenująca pod okiem Jacka Kostrzeby, przez całe zmagania biegła bardzo odważnie. 5 początkowych kilometrów pokonała w czasie 17 minut i 12 sekund, czyli średnie tempo wyniosło 3.27 min/km. Równo połowę dystansu zawodniczka z Białegostoku przebiegła w 1 godzinę 13 minut i 3 sekundy.

Drugą część maratonu Jankowska również przemierzyła szybko i bez większych błędów, co ostatecznie w słonecznej, ale wietrznej Walencji, dało jej świetny rezultat 2:27:07. Reprezentantka KS-u Podlasie Białystok zajęła wśród kobiet 15. miejsce, ale ważniejszy jest fakt, że 27-latka osiągnęła 8. wynik w historii biegu maratońskiego kobiet w Polsce. Ponadto Jankowska uzyskała minimum na przyszłoroczne mistrzostwa świata i Europy oraz ustanowiła nowy rekord okręgu podlaskiego.

Bardzo dobrze pobiegła też w Walencji inna zawodniczka z naszego regionu. Iwona Bernardelli (Prefbet Sonarol z Łomży) wykręciła swoją "życiówkę" (2:29:34). Taki wyczyn pozwolił jej zająć miejsce numer 19.

W Hiszpanii najlepsza okazała się Nancy Jelagat z Kenii, która dystans maratonu pokonała w czasie 2:19:31. Wśród mężczyzn triumfował z kolei Lawrence Cherono (2:05:12). Najlepszy z Polaków - Krystian Zalewski - był 25. (2:10:14), a na 28. lokacie sklasyfikowany został Kamil Jastrzębski (2:11:08).

Lista 12 zawodniczek w historii okręgu podlaskiego, które przebiegły maraton poniżej prestiżowej granicy 3 godzin:
- 2:27:07 Katarzyna Jankowska (Podlasie Białystok), 05.12.2021, Walencja,
- 2:29:34 Iwona Bernardelli (Prefbet Sonarol z Łomży), 05.12.2021, Walencja,
- 2:31:16 Anna Bańkowska (Podlasie Białystok), 21.03.2021, Drezno,
- 2:32:06 Olga Kalendarowa-Ochal (Prefbet Śniadowo Łomża), 12.10.2014, Eindhoven,
- 2:37:47 Anna Szyszka (Prefbet Śniadowo Łomża), 27.09.2015, Warszawa,
- 2:43:21 Izabela Zaniewska-Parszczyńska (Podlasie Białystok), 11.10.2015, Poznań,
- 2:47:08 Angelika Mańczuk (Juvenia Białystok), 13.09.2015, Wrocław,
- 2:56:58 Anna Rostkowska (Prefbet Śniadowo Łomża), 11.09.2016, Wrocław,