Każdego dnia "sypią" się mandaty. A można temu zaradzić

2021.04.13 09:38
Bez maseczek, mimo powszechnego obowiązku ich noszenia - tak wiele osób chadza w przestrzeni publicznej. Policja codzienne ujawnia takie przypadki i stosuje m.in. pouczenia.
Każdego dnia "sypią" się mandaty. A można temu zaradzić
Fot: KMP Białystok

Każdego dnia kontrolują przestrzeganie obostrzeń

Białostoccy policjanci każdego dnia egzekwują respektowanie obowiązujących nakazów, zakazów i ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Tylko w miniony weekend ujawnili ponad 270 przypadków związanych z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz naruszeń związanych z gromadzeniem się osób. Funkcjonariusze kontrolują też przestrzeganie kwarantanny przez osoby, które zostały do niej skierowane decyzjami sanepidu.

Zobacz też: Obostrzenia nadal obowiązują. Niektórzy wciąż się do nich nie stosują

Jak wyglądała miniona doba?

Zaś minionej doby policjanci ujawnili 187 przypadków niestosowania się do obowiązujących obostrzeń. 154 mandaty, 25 wniosków do sądu o ukaranie i 8 pouczeń. 7 przypadków dotyczyło gromadzenia się osób, pozostałe dotyczyły niestosowania się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Policjanci zatrzymali też 13 sprawców przestępstw w tym 5 nietrzeźwych kierowców, na drogach doszło do 3 wypadów, w których ranne zostały 3 osoby. Policjanci interweniowali 554 razy.

Kto jest zwolniony z obowiązku zakrywania ust i nosa?

Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający takie schorzenia jak: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim lub osoba mająca trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa, zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl

776 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39