Kiermasz książek, potańcówka i twórcza zabawa. Rodzinny festiwal w elektrowni

2018.05.08 08:51
Czas na kolejny Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci. Elektrownia znów zaroi się od miłośników literatury ciekawej, nieoczywistej, a coś dla siebie znajdą też dorośli.
Kiermasz książek, potańcówka i twórcza zabawa. Rodzinny festiwal w elektrowni
Fot: Stowarzyszenie "Fabryka Bestsellerów"

Co wyróżnia białostocki Festiwal?

- "Książka to podróż w głąb siebie" - to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci, w której chcemy kłaść nacisk na to, że czytanie książek z dzieckiem buduje więź i wzmacnia relację z rodzicem. Wynika to bezpośrednio z natury czytania - to czynność intymna, która nawet od najmłodszego czytelnika wymaga skupienia i skoncentrowania się na pojedynczym obiekcie. Kontakt z dobrą literaturą dziecięcą to wspaniała pożywka dla wyobraźni i kreatywności małego człowieka. Dorosły również wiele zyskuje na wspólnym czytaniu - wraca myślami do swojego dzieciństwa, może w świeży sposób spojrzeć na świat dziecka. Kontakt z książką artystyczną wprowadza dzieci w świat estetyki, formy, koloru - uważają organizatorzy imprezy ze stowarzyszenia "Fabryka Bestsellerów", które organizuje imprezę razem z Galerią Arsenał.

To, co odróżnia białostocki Festiwal od innych festiwali literackich, to skupienie na stronie wizualnej książki i promowanie, za jej pośrednictwem, edukacji wizualnej.

Książki na kiermaszu, wystawa i sitodruk na torbie

Głównym punktem imprezy jest kiermasz dziecięcych książek artystycznych i o sztuce. Weźmie w nim udział kilkadziesiąt wydawnictw z całej Polski, również tych niszowych, których książki nie mają ogólnopolskiej, szerokiej dystrybucji, a także sami autorzy. Dla rodziców i dzieci biorących udział w kiermaszu będzie to unikatowa okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi. Nie zabraknie książek traktujących o sztuce oraz takich, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie czy najnowszej historii Europy. Wydawnictwa zaprezentują zarówno nowości, jak i książki dobrze znane.

W świat ilustracji pełnej absurdu, ciepła i natury zaprosi Maria Dek. Można będzie obejrzeć jej wystawę "Trąci Myszką?". W Festiwalu weźmie też udział warszawska grupa artystów i propagatorów sztuki ulicy tworząca serwis internetowy vlepvnet oraz prowadząca galerię V9. W jednym z pokoi zostanie zainstalowana pracownia sitodruku, w której każdy uczestnik festiwalu będzie mógł wykonać własną odbitkę festiwalowej grafiki na papierze lub na przyniesionej przez siebie torbie czy koszulce.

Statki z papieru, podmorska głębina i potańcówka

Czas będzie można spędzić także w specjalnie przygotowanych przestrzeniach zaprojektowanych przez Martynę Štěpán-Dworakowską. W pokoju twórczej zabawy dzieci wykonają tradycyjne statki z papieru lub bardziej złożone formy origami i powieszą na specjalnych klipsach zwieszonych z sufitu lub umieszczą w przeźroczystych kuwetach z wodą.

Z kolei w pokoju spokojnej lektury można będzie się poczuć jak w podmorskiej głębinie. Rozgościć się na morskiej trawie, obserwować refleksy rzucane przez żyrandol z rafy koralowej, odpocząć i poczytać świeżo zakupione książki.

W programie jest też szereg warsztatów, m.in. plastyczne, taneczno-muzyczne czy ilustratorskie. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem uczestników - większość miejsc jest już zajętych. Można zapisać się jeszcze na warsztaty z Małgorzatą Frąckiewicz inspirowane książką Superbohaterki (dla młodzieży w wieku 10-12 lat). Zaplanowano także m.in. spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem - znanym autorem komiksów, pokaz ilustrowania na żywo, który przeprowadzi Maria Dek i potańcówkę z Bintą (jedną z bohaterek książek dla dzieci Evy Susso) - zagra Kapela Batareja.

Festiwal odbędzie się w weekend (12-13.05) w Galerii Arsenał (elektrownia, wejście od ul. Świętojańskiej). Wstęp jest wolny.

Program: Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1263 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39