Kierunek Wschód II za nami. Duże zainteresowanie festiwalem [ZDJĘCIA]

2018.12.04 14:30
W sobotni (1.12) wieczór w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zakończyła się II edycja festiwalu Kierunek Wschód. Na finał wydarzenia aktorzy ze Lwowa zagrali spektakl "Rewizor".
Kierunek Wschód II za nami. Duże zainteresowanie festiwalem [ZDJĘCIA]
Fot: Bartek Warzecha

"Kierunek Wschód" to przegląd spektakli, który powstał z myślą o prezentacji kultury pogranicza, w tym przedstawień zza wschodniej granicy Polski. Celem festiwalu jest zacieśnianie współpracy kulturalnej państw z obszaru Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczach. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2017 roku. W trakcie tegorocznego festiwalu widzowie mieli okazję obejrzeć łącznie osiem przedstawień: z Białorusi, Litwy, Ukrainy oraz z Rzeszowa i Bielska-Białej.

- Cieszę się, że kolejna odsłona festiwalu umożliwiła widzom obejrzenie tak wielu i tak różnorodnych spektakli. Zainteresowanie publiczności potwierdza, że warto rozwijać "Kierunek Wschód". Dziękuję Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego za pomoc i wsparcie w organizacji wydarzenia - mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Festiwal "Kierunek Wschód II" rozpoczął się 22 września spektaklem gospodarzy: "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Widzowie mieli okazję obejrzeć także przedstawienia: "Polowanie na szczury" Grodzieńskiego Obwodowego Teatru Dramatycznego z Grodna na Białorusi, "Pogorzelisko" Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, "Trzy Gisèle" Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi, "Św. Idiotę" Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i monodram "Koba/Stalin" w wykonaniu litewskiego aktora Aleksandra Rubinovasa.

W październiku - dodatkowo - do Białegostoku zostali zaproszeni artyści z Białoruskiego Państwowego Teatru Młodzieżowego z Mińska na Białorusi z przedstawieniem "Kozia wyspa".

Festiwal zakończył się mocnym akcentem - w minioną sobotę aktorzy Narodowego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. M. Zańkowieckiej ze Lwowa na Ukrainie zaprezentowali widzom swoją interpretację sztuki "Rewizor". Po wszystkich spektaklach odbyły się spotkania i rozmowy z artystami.

Festiwal "Kierunek Wschód II" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu województwa podlaskiego.

Portal BiałystokOnline był patronem medialnym wydarzenia.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

714 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39