Kino Pokój: rzecz o aborcji i wolnym wyborze

2009.12.11 00:00
W piątek (11.12) białostocka premiera dokumentalnego filmu "Podziemne państwo kobiet". W jego projekcji udział weźmie m.in. Kazimiera Szczuka.

"Podziemne państwo kobiet" - wyreżyserowały i napisały do niego scenariusz kulturoznawczynie - Anna Zdrojewska i Claudia Snochowska-Gonzalez. Obie kobiety to doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego aktywnie działające w ruchu feministycznym.

W Polsce od 1993 r. obowiązuje ustawa antyaborcyjna, na mocy której przerywanie ciąży z przyczyn społecznych jest zakazane. Tymczasem liczba nielegalnych aborcji dokonywanych w naszym kraju jest szacowana nawet na 200 tys. rocznie - dostęp do bezpiecznych zabiegów jest w dużej mierze tylko kwestią pieniędzy. Mimo tego w Polsce nie ma aktywnego, szerokiego ruchu dążącego do zmiany prawa. Dlaczego tak się dzieje? Autorki filmu próbują odpowiedzieć na to pytanie cofając się do początków lat 90. i odsłaniając bezsilność ruchu obywatelskiego wobec politycznych targów. Komentują je czołowe działaczki ruchu pro-choice.

Więcej o filmie: Premiera filmu "Podziemne państwo kobiet"

E.S.

Polecamy lokal
1144 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39