Kładka Śliwno-Waniewo znowu została zamknięta

2019.07.06 08:30
Popularna atrakcja turystyczna w województwie podlaskim znowu jest zamknięta. Powód? Bardzo niski poziom wody w Narwi.
Kładka Śliwno-Waniewo znowu została zamknięta
Fot: Anna Dycha
Kładka Śliwno-Waniewo

Niski poziom Narwi

Sytuacja jest naprawdę poważna. Narwiański Park Narodowy poinformował, że z powodu bardzo niskiego poziomu w wody w Narwi kładka Śliwno-Waniewo jest czasowo niedostępna. Do czasu, gdy sytuacja nie wróci do normy, po kładce nie można spacerować ani na nią wchodzić. Sytuację mógłby poprawić intensywny deszcz.

Wypadek na kładce

Przypomnijmy, że w marcu doszło na kładce Śliwno-Waniewo do wypadku. Jedna z przepraw na kładce przewróciła się i do wody wpadło kilkanaście osób, w tym dziecko. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Gdy na miejsce dojechali strażacy, w wodzie nie było już nikogo. Przyczyny i okoliczności wypadku badała policja. Kładka była też niedostępna dla turystów.

Stało się to niedługo po tym, jak całą kładkę Śliwno-Waniewo oddano do użytku po generalnym remoncie. Poprzednia pochodziła z 2008 r. i uległa znacznym zniszczeniom, dlatego wymagała wymiany. Nowa kładka ma 1250 m. Zbudowana jest z desek dębowych, przebiega nieco inną trasą niż poprzednia. Gdyby ułożyć wszystkie deski użyte przy budowie w jednej linii, miałaby ona długość 120 km. Kładka została wzbogacona o kilka nowych elementów, m.in. przejścia dla zwierząt i dostrzegalnie ornitologiczne.

Jedna z największych atrakcji na Podlasiu

Po wypadku kładka była zamknięta dla turystów. Została otwarta dopiero 25 maja, ale bez tego nieszczęśliwego pomostu, na którym doszło do wypadku. Można było z niej korzystać, ale bez przejścia ze Śliwna do Waniewa.

Kładka leżąca na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego to jedna z największych atrakcji turystycznych w Podlaskiem. Dzięki pomostowi poprowadzonemu pomiędzy miejscowościami Śliwno i Waniewo można znaleźć się w sercu Narwiańskiego Parku Narodowego bez konieczności korzystania z łodzi lub kajaka.

Największą atrakcją ścieżki jest przeprawa przez liczne w tym miejscu koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach. Na trasie znajduje się kilka tablic edukacyjnych, dzięki którym możemy zapoznać się z najważniejszymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi tego obszaru.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

597 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39