Klasa specjalnie dopasowana do potrzeb pracodawców. Nowy kierunek już działa

2019.09.17 07:45
Pracodawcy coraz chętniej współpracują ze szkołami, by móc w ten sposób wykształcić swoją potencjalną późniejszą kadrę i zainteresować młodzież konkretnymi zagadnieniami.
Klasa specjalnie dopasowana do potrzeb pracodawców. Nowy kierunek już działa
Fot: ZSZ nr 2

Klasa na potrzeby pracodawców

Braki kadrowe i coraz większy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników sprawiają, że pracodawcy chętniej współpracują ze szkołami. W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 rozpoczęły się już zajęcia w nowej klasie patronackiej, utworzonej w ramach unijnego projektu "Szkoła inteligentnych specjalizacji". Istotne jest to, że młodzież będzie miała okazję wziąć udział w zajęciach praktycznych u pracodawcy.

Nowa klasa będzie szkoliła operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Okazuje się, że jest to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na podlaskim rynku pracy. Klasie, która powstała w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ nr 2, patronuje białostocka firma KAN, producent instalacji wodnych i grzewczych.

- Mamy nadzieję, że realizacja tego projektu przyczyni się do rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym mieście i będzie pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania problemu braku fachowców w tym zawodzie – opowiada Kazimierz Wróblewski, dyrektor ZSZ nr 2. – Chętni do nauki w nowo powstałej klasie nadal mogą składać dokumenty w ramach rekrutacji uzupełniającej.

W ciągu pierwszego roku szkolnego uczniowie będą poznawali podstawy teoretyczne zawodu. Później nauczanie ma być realizowane w systemie modułowym.

- W tym systemie kształcenie w zawodzie podzielone jest nie na przedmioty a na moduły, łączące pozyskiwanie niezbędnej wiedzy teoretycznej z nauką praktycznych umiejętności i wykonywaniem zadań zawodowych. Takie nauczanie ułatwia usystematyzowanie i przyswojenie wiedzy o zawodzie, dając solidne podstawy do rozwoju w dalszym procesie kształcenia - tłumaczy Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2.

Nauczanie będzie nieco inne niż zazwyczaj

Warto podkreślić, że jednostki modułowe, jakie będą realizowane w nowym kierunku nauczania, to: stosowanie technologii mechanicznych, eksploatacja maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, wytwarzanie wyrobów z tworzyw sztucznych i przygotowanie do wejścia na rynek pracy.

Podczas wakacji szkoła ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji dla zawodu "operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych". Dzięki niej udało się opracować program nauczania uwzględniający wymagania pracodawcy i zgodny z nową podstawą programową dla tego zawodu.

- Priorytetowe w tym programie jest zapotrzebowanie przedsiębiorców, bo to oni będą przyszłymi pracodawcami tych uczniów – mówi Wiesław Kalinowski. – Dlatego tak ważne są, ujęte w programie w formie kształcenia dualnego, zajęcia w zakładzie pracy – konkretnie w firmie KAN, z wykorzystaniem jej parku maszynowego i prowadzone przez przedstawicieli firmy. Dzięki takim zajęciom praktycznym, a także przewidzianym w programie praktykom wakacyjnym, uczniowie bezproblemowo odnajdą się w przyszłości w nowym miejscu pracy.

Bardzo ważne jest to, że po 3 latach nauki absolwenci będą mieli zapewnione miejsca pracy. Zobowiązała się do tego firma KAN, która objęła klasę patronatem. Prócz zajęć praktycznej nauki zawodu, prowadzonych przez specjalistów-praktyków, uczniowie mogą też liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny.

- Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w rozwojowej firmie, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – dodaje dyrektor Kazimierz Wróblewski. – A ponieważ zarówno w naszym regionie, jak i w kraju wiele podmiotów gospodarczych potrzebuje operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ofert pracy na pewno nie zabraknie.

Chętni będą później mogli kontynuować edukację w 2-letniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum, z pewnością niektórzy pokuszą się też o dalsze wykształcenie wyższe na studiach technicznych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1158 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39