Dom

Klasyczne meble. Czy i dlaczego warto je wybierać?

2017.12.21 12:33
Wiele osób twierdzi, że klasyczne meble to ciężkość i staroświeckość, więc do niewielkiego "M" raczej one nie pasują. A może jednak warto postawić na meble tego rodzaju? Jeżeli tak, to dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Klasyczne meble. Czy i dlaczego warto je wybierać?
Fot: materiały prasowe

Wybór stylu mebli nie jest tak prostą rzeczą, jak mogłoby się wydawać. Dlatego na początek warto usiąść z rodziną i porozmawiać o tym, co nam się podoba, a co nie, podzielić przestrzeń pod względem funkcjonalności, określić budżet. Chodzi o ustalenie priorytetów. Pamiętajmy, że zakup mebli to poniekąd wybór stylu życia.

Przy okazji takiego zastanawiania się, dobrze jest też rozważyć klasyczne meble. Aktualnie wracają do łask zdobione biblioteczki, sekretarzyki czy komódki. Posiadanie bibelotu po przodkach jest dziś niemal warunkiem patriotyzmu lokalnego. Na dodatek okazuje się, że przy odrobinie artystycznego zmysłu można je dobrze komponować z designerskimi rozwiązaniami.

- Klasyka jest uniwersalna, nie podlega tak szybko zmiennym modom, jak nowoczesne meble. Kto dziś pamięta o półkotapczanach, które były polskim hitem lat 80.? A kto nie chciałby mieć stuletniego stołu, przy którym od pokoleń gromadzi się rodzina? - mówi Nina Nikonczuk, projektantka i właścicielka firmy Arino House.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że klasyczne meble przeważnie są droższe. Z drugiej strony do ich zalet można zaliczyć solidność i trwałość, bowiem wykonuje się je zazwyczaj z wysokogatunkowego drewna. Poza tym nie zawsze muszą one być do siebie podobne. Meble tego rodzaju mają co najmniej kilka odmian, a wśród nich dworkową, willową czy rezydencyjną. Mówi się też o klasyce nowoczesnej, wywodzącej się ze wzornictwa skandynawskiego.

Ostatnio bardzo popularny jest wariant "glamour" ze srebrnymi i złotymi detalami. Chodzi o poczucie luksusu. Przy czym bardzo ważne jest umiejętne dobieranie zdobień. Zbyt bogate ograniczają późniejsze transformacje.

- Tapicerkę wybierajmy raczej w kolorach szarych niż beżowych, są nowocześniejsze i bardziej uniwersalne. Pasują do zróżnicowanej gamy kolorów, łatwiej będzie po jakimś czasie odmienić charakter wnętrza. Jeśli klasyka wydaje nam się przyciężka wybierajmy jasne kolory do wykończenia - radzi Nina Nikonczuk.

Jednocześnie ekspertka podpowiada, że warto wprowadzić przewodni akcent kolorystyczny, dzięki czemu wnętrze nie będzie nudne. Natomiast utrzymane w jednym kolorze dodatki: poduszki, nakrycia, zasłony z pewnością nie pozwolą na nudę.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

997 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39