Klasyka kina. Grek Zorba [wideo]

2011.10.18 00:00
Basil poznaje greckiego robotnika Alexisa Zorbę. Obaj przypadają sobie do gustu, zaprzyjaźniają się. Zorba mimo podeszłego wieku, cierpień i dramatycznych przeżyć zachowuje optymizm. Dostrzega piękno świata, cieszy się każdą chwilą, docenia jej wartość.
Klasyka kina. Grek Zorba [wideo]
Fot: materiały organizatora

Filozofia życiowa Zorby ma silne podstawy, bo nawet przeciwności losu nie naruszają jego stosunku do świata, ludzi, siebie, nie burzą jego pogody ducha.

Już dziś kolejny pokaz w ramach cyklu "Klasyka kina", podczas którego prezentowane są największe arcydzieła światowej kinematografii poprzedzone prelekcją filmoznawców. Będzie to film "Grek Zorba" z Anthony Quinnem.

Prasa nazwała ten film najsławniejszym dziełem kinematografii greckiej. W 1965 roku obraz Michaela Cacoyannisa otrzymał 7 nominacji do Oscara. Został on zrealizowany w koprodukcji z Amerykanami, na podstawie głośnej powieści greckiego pisarza Nikosa Kazandzakisa. Akcja "Greka Zorby" rozgrywa się na Krecie, gdzie kręcono również zdjęcia z udziałem miejscowej ludności w roli statystów. Istota tego filmu, wpisanego w scenerię i tradycję helleńską, zawiera się najpełniej w niezwykłej postaci Alexisa Zorby, w którego wprost genialnie wcielił się Anthony Quinn. Zorba przypomina nieco starożytnych herosów, ale jest równocześnie postacią niesłychanie żywiołową, przepełnioną radością życia codziennego. Jego partnerem staje się pewien brytyjski pisarz, przybywający na Kretę z zamiarem uruchomienia odziedziczonej po ojcu kopalni węgla. Pełen witalności Zorba wiąże swój los z Brytyjczykiem, wprowadzając go w greckie realia i ucząc życia. Konstrukcja fabularna filmu opiera się na przypowieści o panu i słudze, na przyjaźni rodzącej się między sfrustrowanym intelektualistą i pełnym optymizmu włóczęgą.Pokaz odbędzie się w kinie Forum o godz. 18. Prelekcję przed filmem wygłosi profesor Katarzyna Citko. Bilety w cenie 7 i 10 zł do nabycia w kasie kina Forum. Na cykl "Klasyka kina" zaprasza DKF "GAG" działający przy Białostockim Ośrodku Kultury.

andy

1606 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39