Klinika dziecięcej onkologii otrzymała "Moc Pomocy". To ważny projekt

2023.09.12 16:33
Po raz drugi Fundacja "Pomóż Im" zrealizuje projekt "Moc Pomocy". Wiele rodzin potrzebuje tego wsparcia.
Klinika dziecięcej onkologii otrzymała "Moc Pomocy". To ważny projekt
Fot: Fundacja "Pomóż Im"

Projekt "Moc Pomocy" po raz kolejny zostanie zrealizowany w klinice dziecięcej onkologii. Inicjatywa ma na celu zapewnienie wsparcia psychologicznego rodzinom dzieci z naszego regionu, które przeszły leczenie onkologiczny lub są pod opieką poradni. Na pomoc może też liczyć personel medyczny Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku, a także wolontariusze odwiedzający dzieci leczone w klinice.

Psychologowie oraz psychoterapeuci przeznaczą 140 godzin na zajęcia indywidualne i warsztaty grupowe z odbiorcami zadania. W projekcie będzie mogło wziąć udział 50 osób. W poprzedniej edycji projektu udział wzięły 34 osoby: 15 rodziców chorych dzieci i 19 przedstawicieli personelu medycznego Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. 

– Warsztaty dla personelu spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem lekarzy – (…) Koleżanki i koledzy pozytywnie je ocenili i wyrazili chęć kontynuacji spotkań
z psychologiem, stąd postanowiliśmy zawnioskować do Fundacji DKMS o kolejny grant na to działanie – mówi dr Eryk Latoch, wiceprezes Fundacji "Pomóż Im", a zarazem lekarz w klinice. 

 W tym roku projekt został poszerzony i mogą w nim uczestniczyć także wolontariusze.

– Nasi wolontariusze odwiedzają chore dzieci regularnie. Spotkać ich można na korytarzach kliniki trzy razy w tygodniu - mówi Joanna Godlewska, koordynator wolontariatu Fundacji "Pomóż Im". – Organizują dzieciom różne aktywności, bawią się z nimi, wspólnie spędzają czas. Słowem - umilają pobyt w szpitalu. Wolontariusze mierzą się na oddziale z różnymi emocjami – tymi dobrymi i złymi. Sam fakt, że spotykają się z ciężko chorymi dziećmi w czasie terapii, jest dla nich trudny. Dlatego pomyśleliśmy o wsparciu wolontariuszy  i zapewnimy im w ramach projektu siedem warsztatów  z psychologiem – dodaje Joanna Godlewska.

W planach jest też doposażenie pokoju psychologa

Oprócz wsparcia psychologicznego Fundacja "Pomóż im" ma na celu doposażenie pokoju psychologa w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK. 

- Dotychczasowy pokój miał dosyć surowy wystrój, na wzór szpitalnych gabinetów lekarskich – mówi Joanna Czupryńska-Kwiatkowska z Fundacji "Pomóż Im".  – Z uwagi na fakt, że prowadzone są w nim trudne rozmowy z rodzinami chorych dzieci, postanowiliśmy uczynić to miejscem bardziej przyjaznym i przytulnym. Stąd, dzięki dotacji Fundacji DKMS, w pokoju znalazło się miejsce na przestronną i wygodną kanapę, komplet foteli, przytulny dywan i klimatyczne ozdoby. Całość została zaaranżowana w kolorystyce zielono-koralowej, a więc dość odważnej jak na standardy szpitala, ale na tyle stonowanej, aby sprzyjała rozmowom z psychologiem – podkreśla Joanna Czupryńska-Kwiatkowska. 

Projekt będzie realizowany do końca marca przyszłego roku. Organizowane warsztaty mają charakter zamknięty, jednak Fundacja "Pomóż im" zachęca, do korzystania z z projektu wolontariuszy oraz rodziców i opiekunów dzieci po leczeniu onkologicznym i będących pod opieką Poradni Onkologii i Hematologii w Białymstoku. Szczegóły są dostępne na stronie organizacji.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1084 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39