Kojejny fragment ekspresówki S61 oddany do użytku

2022.09.13 18:20
We wtorek oficjalnie przekazano do ruchu 24 km nowej drogi ekspresowej. Chodzi o odcinek "sześćdziesiątki jedynki" biegnący przez województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
Kojejny fragment ekspresówki S61 oddany do użytku
Fot: GDDKiA

W ramach świeżo zakończonej inwestycji powstało 24 km dwujezdniowej, ekspresowej S61 od Szczuczyna do węzła Ełk Południe oraz drogi serwisowe. Ponadto wyremontowano wybrane drogi lokalne oraz zbudowano urządzenia ochrony środowiska. Powstały m.in. węzły Guty i Ełk Południe, para miejsc obsługi podróżnych Niekrasy, 19 obiektów inżynierskich oraz obwód utrzymania drogi w Nowej Wsi Ełckiej. Wykonana z betonu cementowego nawierzchnia jest dostosowana do ciężkiego ruchu z obciążeniami 11,5 tony na oś.

Jak informuje GDDKiA, do czasu zakończenia budowy odcinka Ełk Południe - Wysokie ruch między odcinkami Ełk Południe - Wysokie i Wysokie - Raczki (od węzła Ełk Południe do węzła Kalinowo) będzie odbywał się przez Ełk, drogami krajowymi nr 65 i 16. Ruch tranzytowy z węzłów Raczki i Guty będzie natomiast kierowany drogami krajowymi nr 8 i 61 przez Augustów i Grajewo.

Wykonawcą ponad 23-kilometrowego fragmentu trasy było konsorcjum firm Porr i Unibep. Inwestycję wartą 700 mln zł dofinansowała Unia Europejska w ramach Instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF).

Budowa drogi ekspresowej S61 jest inwestycją istotną nie tylko dla sieci dróg w Polsce, ale ma też znaczenie europejskie - łącząc się z drogę ekspresową S8 Wrocław - Warszawa - Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy Europą Zachodnią i krajami bałtyckimi.

Obecnie kierowcy jadąc od Warszawy w kierunku granicy z Litwą, mają do dyspozycji S8 do Ostrowi Mazowieckiej i dalej nowe odcinki S61, których łączna długość to blisko 130 km. To trasa pomiędzy węzłami Śniadowo i Łomża Południe, od węzła Kolno do Ełk Południe oraz od węzła Kalinowo do końca obwodnicy Suwałk.

- W tym roku planujemy udostępnić do ruchu jeszcze ponad 24 km S61 - od Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku. W przyszłym roku będzie to blisko 23 km pomiędzy węzłami Ełk Południe i Kalinowo oraz ok. 19,5 km od S8 do węzła Śniadowo. Udostępniony zostanie również węzeł Łomża Zachód, a tym samym ok. 7 km trasy od węzła Łomża Południe - zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wg informacji GDDKiA, w połowie 2024 r. wykonawca obwodnicy Łomży ma zapewnić przejezdność tego odcinka. To umożliwi ominięcie Łomży i przejechanie całej S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Budziska. Cały odcinek S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno - z dwoma jezdniami i całą infrastrukturą towarzyszącą - planowany jest do oddania w połowie 2025 r. Wtedy też zakończy się budowa drogi ekspresowej S61, która na całej długości będzie drogą dwujezdniową.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
1364 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39