Koleją, busem, pieszo - fascynująca podróż do Tybetu

2018.05.14 07:44
Konstruktor maszyn w Tybecie? Tego nie możecie przegapić! Dariusz Czerniak będzie gościem spotkania w ramach cyklu "Ciekawi świata".
Koleją, busem, pieszo - fascynująca podróż do Tybetu
Fot: Dariusz Czerniak

Dariusz Czerniak, na co dzień konstruktor maszyn, od 40 lat związany jest z turystycznym środowiskiem akademickim Gliwic. W przeszłości wspinał się w Tatrach, Alpach, w Himalajach m.in. wszedł na Mera Peak Meadle. Dokonał narciarskich przejść w rumuńskich i ukraińskich Karpatach Wschodnich, na Słowacji oraz w bułgarskim Pirynie.

Prowadził studenckie obozy wędrowne w Alpach, Karpatach rumuńskich. To z tymi górami związany jest do dziś najmocniej. Opisywał je szczegółowo i wielokrotnie, m.in. jako współautor przewodnika "Rumunia" wydawnictwa Pascal oraz w licznych opracowaniach publikowanych w Almanachu Karpackim "Płaj".

Jego ulubionym regionem Polski jest Pomorze Zachodnie, na którym do chwili obecnej przepłynął kajakiem 120 rzek. Natomiast wśród dalekich kierunków penetracji znalazły się Indie, Nepal, Chiny i Tybet, w którym niedawno dokonał obejścia Świętej Góry Kajlas.

Według wierzeń, Góra Kajlas jest siedzibą boga Śiwy oraz jego małżonki, bogini Parwati. Jako wielki jogin, Śiwa siedzi na szczycie góry na tygrysiej skórze, półnagi, posmarowany popiołem, pogrążony w błogiej medytacji. Z tej pozycji swoim trzecim okiem obserwuje radości i smutki, zwycięstwa i tragedie, czyli grę iluzji, która ogarnęła całe doczesne życie na dole.

Wtorkowe (15.05) spotkanie z Dariuszem Czerniakiem jest okazją, aby każdy mógł odczuć magię Świętej Góry Kajlas. Autor przedstawi slajdową relację z fascynującej podróży do Tybetu. Opowie, jak przemierzał koleją, busem oraz pieszo ponad 5 tys. km, przez niezwykły i barwny kraj na Dachu Świata.

Początek o godz. 18.00 w klubie Fama. Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Szczegóły: Ciekawi świata: Dariusz Czerniak

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1392 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39