Kolejna przysięga wojskowa u podlaskich terytorialsów

2021.05.21 16:21
Kolejne osoby zasiliły szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Średnio mają 31 lat. 1/3 z nich to kobiety.
Kolejna przysięga wojskowa u podlaskich terytorialsów
Fot: DWOT

Nowi żołnierze

W piątek (21.05) blisko 50 osób złożyło przysięgę wojskową i dołączyło do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kiedy uwzględnimy także żołnierzy rezerwy, okaże się, że szeregi podlaskich terytorialsów powiększyły się o 80 osób.

Wśród nowo powołanych są mieszkańcy całego województwa o różnych profesjach (m.in. kierowca, przedsiębiorca, technolog, sekretarka medyczna, laboranci, listonosze, informatyk, urzędnik, uczniowie i logistycy). Średnia ich wieku to 31 lat. 1/3 stanowią kobiety.

Podczas uroczystości głos zabrał m.in. mjr Czesław Chociej, prezes Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK:
- Szczerze mówiąc to zazdroszczę Wam. Ja jak składałem przysięgę, było nas trzech: ja, dowódca i jego adiutant. W lesie, bez orkiestry, śpiewów, bo wtedy nie można było przyznać się, że jestem żołnierzem i że złożyłem przysięgę. Omijało się ten temat nawet w gronie najbliższych znajomych.

WOT to sukces

Obecni byli także Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji narodowej i podlaski poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.

- Dziś po 4 latach, nie tylko tu, ale i w całej Polsce widać, że decyzja o utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej była decyzją dobrą. Dziś spokojnie mogę powiedzieć, że 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej jest nie tylko z nazwy. Dziękuję, że jesteście otwarci m.in. na współpracę z samorządem i nie zamykacie się w koszarach - powiedział Dariusz Piontkowski.

Miłych słów nie szczędził terytorialsom również Jarosław Zieliński:
- Wojska Obrony Terytorialnej pięknie się rozwijają. Są młode. W skali kraju zbliżają się do 30 tys. żołnierzy. Nie wróżyli tego powodzenia oponenci tej koncepcji. 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej rozwija się w dobrym tempie. Jako obywatele, mieszkańcy woj. podlaskiego jesteśmy z tego dumni.

Święto podlaskich terytorialsów

Termin przysięgi został wybrany nie przypadkowo:
- Od 2019 r. dzień 21 maja jest dorocznym świętem 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ta data nawiązuje do pierwszej przysięgi wojskowej żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która odbyła się 21 maja 2017 r. w Białymstoku - tłumaczy kpt Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas uroczystości, dowódcom batalionów lekkiej piechoty z Białegostoku, Suwałk,
Łomży i Hajnówki wręczone zostały proporce rozpoznawcze.

Przysięga wojskowa była przedostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 7 maja.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
520 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39